Elsöprő többséggel jóváhagyta az amerikai szenátus az Egyesült Államok első női pénzügyminiszterének kinevezését. A 74 éves, demokrata párti Janet Yellen közgazdásznak nagy többséggel, 84:15 arányban szavaztak bizalmat a szenátorok, ezzel együtt pedig megkezdődhet a munka a kongresszussal egy újabb gazdaságösztönző csomag elfogadásáról, a szankciós politika felülvizsgálatáról és a pénzügyi szabályozás erősítéséről. Yellen egyébként már korábban is történelmet írt, hiszen 2014-ben szintén első nőként őt választották meg a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöki posztjára.
A közgazdász pénzügyminiszteri kinevezését többnyire a republikánus párti törvényhozók ellenezték, akik azzal indokolták az elutasítást, hogy aggódnak a múlt héten beiktatott Joe Biden elnök 1900 milliárd dollár értékű gazdaságösztönző csomagterve, a tervezett adóemelések és egyéb kiadások miatt, mert azok növelhetik az államadósságot. A Yellent támogató 34 republikánus párti szenátor közül viszont többen azt ígérték, hogy együttműködnek fiskális politikai kérdésekben.
– További intézkedések nélkül egy hosszabb, fájdalmasabb recesszió következhet, később pedig a gazdaság hosszú távú gyógyulását kockáztatjuk
– jelentette ki korábban a közgazdász, aki már megosztotta észrevételeit a szenátussal arra vonatkozóan, hogy álláspontja szerint szükséges a Biden által javasolt gazdaságösztöntő csomag elfogadása.

Fotó: MTI/EPA/Kevin Dietsch
Yellen már az illetékes szenátusi bizottságban múlt héten tartott meghallgatásán arra figyelmeztette a törvényhozókat, hogy emelni kell a minimálbért, és bátran kell cselekedniük, különben azt kockáztatják, hogy a koronavírus-járvány egy hosszabb és fájdalmasabb recessziót okoz. Jelezte azt is, hogy hivatalba lépése után azonnal felülvizsgálja a pénzügyminisztérium által irányított, a Donald Trump kormányzata alatt jelentősen megszigorított pénzügyi szankciós politikát annak biztosítására, hogy azokat stratégiailag és megfelelő módon alkalmazzák.
Előrejelzések szerint Yellennek nem lesz könnyű dolga a Biden-adminisztrációban, hiszen a koronavírus-járvány az egyik legnagyobb gazdasági visszaesést okozta az Egyesült Államokban a nagy gazdasági válság óta. Sajtóértesülések szerint a munkaadók több mint 22 millió munkahelyet szüntettek meg a járvány első két hónapjában és az elmúlt egy évben csaknem tízmillióval nőtt a munkanélküliek száma. Yellen kulcsszerepet fog játszani a kongresszussal folytatandó egyeztetéseken Biden elnök gazdaságösztönző terveinek elfogadásában, az elnök azon ígéretének végrehajtásában, hogy kétezermilliárd dollárt fektetnek be az infrastruktúra fejlesztésébe, zöldenergia-projektekbe, az oktatásba és a kutatásba az amerikai versenyképesség növelésének érdekében. Ezen kezdeményezések finanszírozásához az elnök megpróbálja meggyőzni a kongresszust, hogy emelje a társasági adó kulcsát 21 százalékról 28 százalékra, illetve növelje az évi négyszázezer dollárnál nagyobb jövedelemű amerikaiak adóterheit.