Az Európai Unió tagállamainak vezetői videókonferencia keretében tartott tanácskozásukon egyetértettek a koronavírus-járvány megállítását célzó korlátozó intézkedések fenntartásában, és szükség esetén ezek szigorításában is a vírusmutációk terjedésének megállítása érdekében – közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az informális csúcsértekezletet követően, csütörtök éjjel.
Vakcinaszállítások: Brüsszel nagyobb kiszámíthatóságot ígér
Az EU vezetői egyetértettek a járvány megállítását célzó korlátozó intézkedések fenntartásában.

Az állam-, illetve kormányfői EU-fórum munkáját irányító Michel az éjszakába nyúló tanácskozást követően tartott sajtótájékoztatón kiemelte: az unió belső határainak nyitva kell maradniuk a belső piac működésének folyamatossága érdekében, a vírussal és minden mutációjával szembeni fellépés sikere érdekében azonban
elképzelhető a nem alapvető fontosságú utazások korlátozása.
A tagországok ez irányú intézkedéseinek összehangolása kulcsfontosságú – húzta alá Charles Michel.

MTI/EPA pool/Olivier Hoslet
Elmondta: a tagállami vezetők rendkívüli jelentőségűnek nevezték az antigéngyorstesztek alkalmazásának és a koronavírustesztek eredményeinek kölcsönös elismerését, továbbá
az oltási kampányok felgyorsítását szorgalmazták.
Leszögezték, hogy a vakcinákat a lélekszám arányában, azonos időben kell eljuttatni minden tagállamnak. Szükség van az oltási kampány eredményeinek nyomon követésére, a tapasztalatok megosztására, illetve a tömeges oltáshoz szükséges infrastruktúra és eszközök rendelkezésre állására is. Ennek érdekében az oltóanyaggyártóknak tiszteletben kell tartaniuk a megállapodásokat – húzta alá.
A beoltást igazoló, úgynevezett vakcinaútlevéllel összefüggésben a kormányfői tanácskozó fórum elnöke azt mondta, óvatos előkészületekre van szükség az ilyen igazolások jövőbeni használatával kapcsolatban. Mint közölte, a kérdésre a tagállami vezetők később visszatérnek, ugyanis csak a járvány későbbi szakaszában lehet majd felmérni, miként és milyen körülmények között alkalmazható ilyen tanúsítvány. Bevezetéséhez az oltási művelet rendkívüli összehangoltságára, elismerésére, a teljes oltási folyamat szigorú ellenőrzésére van szükség – húzta alá Michel.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte: a koronavírus-járvány továbbra is nagyon súlyos következményekkel jár Európában,
a vírus újonnan megjelent mutáns változatai nagy aggodalomra adnak okot.
Felhívta a tagállamok figyelmét arra, hogy a vírusmutációkról és azok elterjedtségéről több információra van szükség, ezért a vírus genomjának meghatározásával kapcsolatos vizsgálatok bevezetésére szólított fel. Elmondta, hogy az oltások reményt adnak a járvány elleni küzdelemben, azonban az EU-ban koncentrálni kell az oltóanyagok gyorsabb kiszállítására és a már rendelkezésre álló készletek hatékony alkalmazására. Hangsúlyozta továbbá:
az unió eltökélt abban, hogy nagyobb kiszámíthatóságot biztosítson az oltóanyagok tagállamokba való szállítása és a dózisszám növelése terén.
Von der Leyen véleménye szerint a határok lezárása nem megfelelő eljárás a vírus megfékezésére, ezért célzott intézkedéseket javasolt, köztük a járványhelyzetet mutató térkép színkódjai között egy újabb – sötétvörössel jelölt – kockázati kategória bevezetését, amely azokat a térségeket jelezné, ahol kiugróan magas a fertőzöttek száma.
A koronavírus elleni oltást igazoló dokumentumokról az uniós végrehajtó testület elnöke úgy vélekedett, hogy azt több szempontból is meg kell vizsgálni, például választ kell kapni azokra a kérdésekre, hogy mennyi ideig ad védelmet az oltás, és vírushordozó lehet-e egy beoltott. Emellett jogi megfontolás alá esnek azok az esetek is, ha például valakinek nincs hozzáférése a vakcinához, vagy esetleg egészségügyi okok miatt nem oltható be. További kérdéseket vet fel a személyes adatok megfelelő kezelése – mondta.
Von der Leyen megerősítette:
nemsokára elengedő mennyiségű vakcina érkezik az uniós tagállamokba ahhoz, hogy a lakosság 70 százalékát védetté tegye.
Elmondta továbbá, hogy az EU létrehozta saját oltóanyag-elosztó mechanizmusát, hogy a COVAX nemzetközi vakcinaelosztó kezdeményezésen keresztül vagy más módon az alacsonyabb jövedelmű országokba is eljusson a vakcina.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Németországban aláírták a koalíciós szerződést
A pártvezetők a többi között gazdaság erősítését és a biztonság javítását ígérték.

A kijevi vezetés veszélyesnek tartja Simiont
George Simion, az ultranacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezére nyerheti meg a román elnökválasztás május 18-i második fordulóját, miután húsz százalékponttal előzte meg az első menetben a progresszív Nicusor Dant.

Moszkva egén vadászrepülők, az utcán tankok + videó
Kijev támadásba lendült. Drónokkal csaptak le Zelenszkijék.

Vége lehet az orosz gázimportnak Európában
Május 6-án jelentik be a szigorú korlátozásról szóló javaslatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ezt kell tudni a román elnökválasztás esélyeséről

Ukrajna és a háborúpárti Európa retteghet a román választások után

Kőkemény kvíz: a többségnek fogalma sincs, mit jelentenek ezek a régi szavak

Nagyon rossz hír érkezett az M6-os autópálya horvát folytatásáról: ennek nem fognak örülni az Adriánál nyaraló magyarok

Zseniális trükk: így derítheted ki felpróbálás nélkül, hogy jó-e rád a nadrág

Kiderült, mitől kaphatott lángra a Penny logisztikai központja

Tényleg iszonyatosan ideges a Vasas edzője, Pintér Attila

Damir Krznar: Egész életemben nyomás alatt dolgoztam, amit szeretek is

Trump bejelentést tett a Putyinnal való találkozójáról

Slot nem fogta vissza magát a hibázó Szoboszlaival kapcsolatban

Hiába Szoboszlai hibája, nem ő lett a bűnbak az angolok szemében

Cirkusz a Ferrarinál: Hamilton a csapatot kritizálta és nem kér elnézést
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Németországban aláírták a koalíciós szerződést
A pártvezetők a többi között gazdaság erősítését és a biztonság javítását ígérték.

A kijevi vezetés veszélyesnek tartja Simiont
George Simion, az ultranacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezére nyerheti meg a román elnökválasztás május 18-i második fordulóját, miután húsz százalékponttal előzte meg az első menetben a progresszív Nicusor Dant.

Moszkva egén vadászrepülők, az utcán tankok + videó
Kijev támadásba lendült. Drónokkal csaptak le Zelenszkijék.

Vége lehet az orosz gázimportnak Európában
Május 6-án jelentik be a szigorú korlátozásról szóló javaslatot.