Bár az Egyesült Királyságban továbbra is szigorú korlátozások vannak érvényben, egyre nő az optimizmus, hogy sikerül úrrá lenni a koronavírus-járványon. Már több mint 24 millióan kapták meg az oltás első dózisát, és a The Times megrendelésére készült elemzés szerint a tervezettnél hat héttel korábban el fogják érni a teljes felnőtt lakosság Covid–19 elleni átoltottságát. Így a 18 évesnél idősebbek június 10-ig részleges védelmet kaphatnak a vírus ellen – amire az európai uniós becslések szerint csak augusztus első hetére lesz képes.
A lakosság már nagyon várja a – kisebb-nagyobb megszakításokkal egy éve tartó – lezárások feloldását, de a pénzügyi és gazdasági szakemberek alighanem ennél is türelmetlenebbek. A londoni Imperial College becslése szerint ugyanis a lezárások minden egyes napja legalább hatszázmillió fontos (több mint 250 milliárd forint) veszteséget okoz a brit gazdaságnak. És ez csak egy nagyon óvatos becslés, hangsúlyozzák a szakemberek, a valós érték ennél jóval magasabb is lehet.
De még ezzel a napi hatszázmillió fonttal számolva is egyértelműen látszik, hogy a vakcinákra és az oltási kampányra költött pénz – az emberi életek megmentése és az egészségügyi rendszer működőképességének fenntartása mellett – gazdaságilag is jó befektetés.

Fotó: MTI/AP/Getty/Charles McQuillan
A 67 millió lakosú Egyesült Királyság – rendkívül sikeresnek bizonyult – vakcina beszerzési programja során 267 millió adag oltóanyagot kötött le, összesen mintegy hárommilliárd font értékben. Vagyis a vakcinák beszerzési ára a gazdaság ötnapi veszteségének felel meg. Az oltási kampány persze ennél sokkal többe kerül, hiszen a lakosság ilyen gyors beoltásához nem elegendőek a kórházak és a körzeti orvosi rendelők. Országszerte 140 újonnan kialakított oltóközpont is részt vesz a munkában, ahol több ezren – sokan önkéntesként – dolgoznak azért, hogy mindenki időben megkapja a vakcinát. Az oltási kampány kivitelezésének költségét kilencmilliárd fontra becsülik, így
a britek az oltóanyaggal együtt várhatóan 12 milliárd fontot költenek a vírussal szembeni védettség elérésre.
Ez a 12 milliárd font persze rengeteg pénz, de még mindig eltörpül a gazdaság életben tartására fordított 270 milliárd font költségvetési támogatás mellett. De úgy is számolhatunk, hogy
ha az oltási kampány révén három héttel korábban meg lehet nyitni a gazdaságot, akkor már legalább ugyanannyi veszteséget került el a szigetország, mint amennyibe az egész kampány került, beleértve az oltóanyagot is.