Amerika és szövetségesei keveslik a WHO-jelentés megállapításait

További vizsgálatot szorgalmaz a WHO főigazgatója a Covid–19-járvány vuhani kitörésével kapcsolatban.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI, Reuters2021. 03. 31. 11:45
A WHO szakértői megérkeznek Kínába
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi, a koronavírus eredetének felkutatásával megbízott szakértõi egy buszban ülnek a Jade Boutique szálloda elõtt 2021. január 28-án, miután véget ért kéthetes karanténjuk a közép-kínai Hupej tartomány székvárosában, Vuhanban. Fotó: Roman Pilipej Forrás: MTI/EPA/
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok és tizenhárom szövetségese közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmait a Covid–19-járvány lehetséges forrásairól készült WHO-jelentés kapcsán, teljes hozzáférést követelve Kínától az adatokhoz. A vírus eredetét Vuhanban vizsgáló szakértők úgy vélték, az a legkevésbé valószínű elmélet, hogy a vírus egy laboratóriumból szabadult ki. A WHO főigazgatója azonban a hivatalosan kedden ismertetett jelentésükről kijelentette, hogy ez a feltevés további vizsgálatot igényel, s ennek érdekében kész újabb szakértőket küldeni Kínába. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz azt is hangsúlyozta, hogy a nemzetközi szakértők beszámoltak az elsődleges adatokhoz való hozzáféréssel kapcsolatos nehézségeikről.

Kína visszatartotta az első Covid–19-esetekről szóló adatokat a WHO helyszínen vizsgálódó szakértői elől, megnehezítve így a járvány kitörési módjának megismerését.

– Teljességgel lehetséges, hogy már voltak Covid–19-fertőzöttek 2019 novemberében vagy októberében Vuhan körül – közölte Peter Ben Embarek, a WHO-küldöttség vezetője keddi sajtótájékoztatóján, ami arra enged következtetni, hogy a betegség már terjedt azelőtt, hogy dokumentálni kezdték.

A tanulmány elsődlegesként kezeli azt az általánosan elfogadott elméletet, hogy a SARS-CoV–2 nevű vírus az eredeti gazdaállatból (feltehetően denevérből) egy egyelőre még meg nem határozott köztes állat révén került az emberi szervezetbe. A szakértők a gazdaállatról közvetlenül az emberi szervezetbe kerülést a lehetséges-valószínű kategóriába sorolták. A jelentés ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy laboratóriumi baleset során fertőződött volna meg ember az új koronavírussal.

Az Egyesült Államok és tizenhárom szövetséges ország (Egyesült Királyság, Izrael, Kanada, Japán, Ausztrália, Dánia, Norvégia, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Szlovénia és Dél-Korea) közös nyilatkozatukban támogatásáról biztosította az ENSZ szakosított szervezetét, de aggodalmainak adott hangot a Kínában elvégzett WHO-vizsgálat miatt. „Fontos kifejeznünk közös aggodalmainkat amiatt, hogy a SARS-CoV–2 vírus eredetét vizsgáló nemzetközi kutatócsoport munkáját jelentősen késleltették, és a kutatók nem jutottak hozzá kimerítő jelleggel az eredeti adatokhoz és mintákhoz” – áll a kommünikében. „Kulcsfontosságú, hogy független szakértők maradéktalanul hozzáférhessenek az összes lényeges humán, állati és környezeti adathoz, valamint a járvány első szakaszában érintett kutatásokhoz és személyzethez, amelyek hozzájárulhatnak annak meghatározásához, hogyan tört ki ez a világjárvány” – tették hozzá az országok,

amelyek nemcsak amiatt aggódnak, hogy megismerjék a világjárvány eredetét, hanem meg kívánják teremteni a kutatás következő szakaszához vezető gyors, átlátható és bizonyítékokon alapuló eljárás módját is, aminek révén felkészülhetnek a jövő járványainak kezelésére.

A közös nyilatkozat ugyanakkor további kutatásokat szorgalmaz arról, hogy milyen állatok és hogyan adhatták át a vírust embereknek. A tizenhárom ország arra is felszólította a WHO-t, hogy vállaljanak további kötelezettséget az ügy iránt.

– Kína minden, a járvány kezdeti szakaszával kapcsolatos adatot ugyanúgy elérhetővé tett a vizsgálat során, mint ahogyan a velük együtt dolgozó kínai szakértők számára – nyilatkozta szerdán egy Pekingben tartott sajtótájékoztatón a kínai szakértői csoport vezetője, Liang Van-nien.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.