Balliberális politikusok és véleményvezérek kommentárjaival helyezte kontextusba a Fidesz és az Európai Néppárt konfliktusát a nemzetközi sajtó azt követően, hogy szerdán a magyar kormánypárt bejelentette: kivonul az európai pártcsalád frakciójából. A The Washington Post című amerikai balliberális lap például Iratxe Garciát, az Európai Parlament balközép Progresszív Szocialisták és Demokraták Szövetsége elnökét szólította meg az ügy kapcsán. Garcia úgy fogalmazott, hogy
„a Fideszt évekkel ezelőtt ki kellett volna rúgni. Ehelyett a néppárt képviselőcsoportja ült és nézett, miközben Orbán antidemokratikus kormánya újra és újra megtámadta az európai polgárok szabadságjogait”.
A The New York Times liberális napilap szintén Magyarországgal szemben kritikus hangvételű cikkben számolt be az eseményekről. A lap szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Európai Néppártból való kilépéssel elveszítette azt a pajzsot, amely eddig megvédte a súlyos büntetésektől.
Hazánk elszigetelődését vizionálják
A cikk szerint Orbán éveken keresztül hadakozott az EU-val, miközben folyamatosan erodálta országában a demokráciát, így a szövetség jelezte, hogy végül kiutasíthatja. A lap rámutatott, hogy egyes európai konzervatívok régóta panaszkodnak arra, hogy Orbán befogadása azt jelenti, hogy kompromittálják az alapelveiket, és lehetővé teszik, amit ő „illiberális államnak” nevezett. Az elszigetelődés Magyarország számára az uniós támogatási alapok elvesztését is jelentheti. A cikk úgy fogalmazott, hogy Orbán abban a reményben lépett ki a néppártból, hogy hazájában megerősíti a róla kialakult szabadságharcos képét, miközben hivatalba lépése óta a legsúlyosabb válsággal néz szembe – a közelgő választások előtt.
A cikk szerint Orbán megszüntette Magyarország igazságszolgáltatásának és médiájának függetlenségét, célba vette a civil szervezeteket, elfojtotta az ellenvéleményeket és kitoloncolta a háború sújtotta Szíriából érkező menekülteket, így az Európai Néppárton belül nőtt a nyomás a kizárására.
A cikk rámutatott: elemzők szerint Orbán úgy számolhatott, hogy nem kell tartania senkitől, akinek a néppártban szoros kapcsolata van Angela Merkel német kancellárral, ezért a pártcsoport már nem is olyan hasznos számára.
A „családi drámának” még nincs vége
A brüsszeli Politico.eu hosszú elemzést közölt a magyar kormánypárt és a néppárt hosszú ideje tartó zavaros viszonyáról. A lap szerzője szerint a fideszes képviselők kilépése az EPP-frakcióból egy sokéves, feszültségekkel terhelt viszony végkifejlete, mely egyebek mellett a Fidesz néppárti tagságának felfüggesztéséhez vezetett 2019-ben, de a magyar kormánypárt EP-képviselői ezt követően is az EPP-frakció tagjai maradhattak.
„Bár Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése a Fidesz kilépéséről az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportjából egy fejezetet lezárt, de a »családdráma« ezzel még távolról sem ért véget”