Világszerte nőnek a katonai kiadások, a világjárvány ellenére is:

Ukrajna uniós csatlakozása visszafordíthatatlan eróziót indítana el a blokkon belül
„Ukrajnával egy hatalmas problémahalmaz szakadna Brüsszel nyakába.”
Világszerte nőnek a katonai kiadások, a világjárvány ellenére is:
tavaly 1981 milliárd dollárra emelkedtek a költségek, mely 2,6 százalékkal több, mint 2019-ben
– derült ki a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) ma megjelent jelentéséből. Az elemzés szerint az Egyesült Államok, Kína, India, Oroszország és Nagy-Britannia költötték a legmagasabb összegeket katonai célokra, a teljes kiadás mintegy 62 százalékát teszik ki. A jelentés megemlíti továbbá, hogy Peking már 26. éve költött folyamatosan többet ebben a szektorban, mint egy évvel korábban:
tavaly 252 milliárd dollárt fordítottak katonai célok finanszírozására.
Nan Tian, a SIPRI munkatársa elmondta, a kínai kiadások folyamatos növekedésének hátterében az ország hosszú távú katonai modernizációs és terjeszkedési tervei állnak, továbbá igyekeznek felzárkózni más vezető katonai hatalmakhoz. A SIPRI egyébként tavaly azt jósolta, hogy a koronavírus-helyzet miatt nem várható növekedés, ugyanis a kormányok a várható gazdasági nehézségek miatt valószínűleg kénytelenek lesznek csökkenteni kiadásaikat. Tavaly a világ bruttó hazai terméke 2019-hez képest (GDP) 4,4 százalékkal csökkent. Vagyis a katonai kiadások aránya világátlagban nagyobb lett a nemzeti GDP-ken belül: 0,2 százalékponttal 2,4 százalékra nőtt. A 2009-es pénzügyi és gazdasági világválság óta ez volt a legnagyobb növekedés.
– Biztonsággal kijelenthetjük, hogy a világjárványnak nem volt jelentős hatása a globális katonai kiadásokra
– magyarázta Diego Lópes da Silva, az intézet fegyver- és katonai kiadásokat vizsgáló programjának egyik kutatója, hozzátéve, hogy egyelőre nem világos, hogy ez a tendencia idén is megmarad-e.
Washington kiadásai becslések szerint 2020-ban elérték a 778 milliárd dollárt, ezzel ők feleltek a globális kiadás 39 százalékáért. Ez az érték 4,4 százalékkal több a 2019-es adatokhoz képest, amikor 739 milliárd dollárt költöttek katonai célokra. Alexandra Marksteiner, a SIPRI kutatója elmondta, hogy az Egyesült Államok katonai kiadásainak növekedése elsősorban a kutatásoknak és fejlesztéseknek, valamint számos hosszú távú projekteknek – például nukleáris arzenál korszerűsítése és fegyverbeszerzések – tulajdoníthatók. A szakértő hozzátette:
a hatalmas költségek mögött valószínűleg az áll, hogy Washington veszélyt érez az olyan stratégiai versenytársak felől, mint Kína vagy Oroszország.
Noha világviszonylatban nőnek a szektor kiadásai, vannak olyan államok – például Chile és Dél-Korea –, melyek a katonai költségvetés egy részét átcsoportosították a koronavírus megfékezésére irányuló intézkedések finanszírozására. A SIPRI szerint Brazília és Oroszország is jóval kevesebbet költött tavaly katonai célokra, mint korábban: Moszkva 31,7 milliárd dollárt fektetett a szektorba, Brazília pedig a csökkenő kiadások ellenére is a térség legmagasabb kiadásaival rendelkezik. Több NATO-tagállam katonai kiadásai azonban nőttek: Franciaország például a nyolcadik legmagasabb kiadásokkal rendelkező állam lett, Németország pedig 52,8 milliárd dolláros költségvetésével a hetedik.
– Voltak továbbá olyan országok is – például Magyarország –, amelyek a pandémiára adott gazdasági újraindítási tervük részeként növelték meg katonai költségvetésüket
– mutatott rá Lópes da Silva. Benkő Tibor honvédelmi miniszter tavaly júliusban jelentette be, hogy a 2021-es évre 162 milliárd forinttal többet, azaz 778 milliárd forintot különített el a parlament a védelmi célok finanszírozására.
„Ukrajnával egy hatalmas problémahalmaz szakadna Brüsszel nyakába.”
Több mint hatezer oldalas vádirat alapján ítélkeznek.
15 százalékkal csökkent a német háztartások medián vagyona.
Az uniós vezető a tárgyalásra sem volt hajlandó elmenni.
Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról
Szoboszlai és Luis Díaz között mi volt ez a jelenet? A kamerák rögzítették + videó
Szexi pillanatok A Nagy Duettben: kiderült, mit szólnak ehhez Hegyes Berci és Mihályfi Luca szülei
Elszabadultak az indulatok Brüsszelben: nem kellett sok idő, hamar levette az álarcát az EU külügyi vezetője
„Nem találok szavakat... Nyugodj békében!” – Gyászol Hosszú Katinka
Döbbenetes üzenet érkezett a lengyelektől: figyelmeztettek, Magyarország jövője a tét
Újabb álhírkampányt indít Magyar Péter
Sérült kézzel verte össze ellenfelét Budapesten Tommy Fury
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Lebuktam + videó
A Leipzig sportigazgatója egyértelmű utalást tett Gulácsi és Orbán jövőjére
Máté Gábornak vastag a bőr a képén, még neki áll feljebb
Macron kokainpartit rendezett a vonaton?
„Ukrajnával egy hatalmas problémahalmaz szakadna Brüsszel nyakába.”
Több mint hatezer oldalas vádirat alapján ítélkeznek.
15 százalékkal csökkent a német háztartások medián vagyona.
Az uniós vezető a tárgyalásra sem volt hajlandó elmenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.