Amerika Ukrajnából üzent az oroszoknak

Antony Blinken amerikai külügyminiszter háborúval riogatott Kijevben, és támogatásáról biztosította az ukránokat.

2021. 05. 06. 18:01
BLINKEN, Antony; KULEBA, Dmitro
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter (j) fogadja amerikai hivatali partnerét, Antony Blinkent Kijevben 2021. május 6-án. Fotó: Efrem Lukackij Forrás: MTI/AP pool/
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha már Európában járt a világ legerősebb gazdaságait – az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot, Japánt, Kanadát, Németországot, Olaszországot és Franciaországot – tömörítő G7-csoport londoni csúcstalálkozóján, Antony Blinken amerikai külügyminiszter arra is felhasználta az alkalmat, hogy üzenetértékű látogatást tegyen Ukrajnába. Ami azt illeti, már a brit fővárosban is főként Kína és Oroszország volt a legfőbb napirendi pont: a washingtoni diplomácia vezetője nem győzte hangsúlyozni, hogy mennyire aggódnak az orosz és kínai „agresszió” miatt, majd hozzátette: a katonai konfliktus természetesen senkinek sem érdeke. Bár Moszkva már kivonta csapatait a keleti határról és a Krím félszigetről, a háború fenyegetése miatt szaladtak össze a ráncok Antony Blinken homlokán most is, ezért Kijevben igyekezett megnyugtatni kollégáját, hogy mindenben támogatják Ukrajna területi egységét és szuverenitását. Úgy vélte, hogy Oroszország továbbra is veszélyt jelent Ukrajnára, mert nem vonta vissza csapatait az ország határaitól, így lehetősége van rövid időn belül újabb agressziós cselekményeket elindítania a Donyec-medencében. Elismerően jegyezte meg, hogy Ukrajna visszafogottan reagált Oroszország provokációira.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter (j) fogadja amerikai hivatali partnerét, Antony Blinkent Kijevben 2021. május 6-án.
Fotó: Efrem Lukackij / MTI/AP pool/

Az elismerés nem merült ki csak szavakban: szóba került a katonai segítségnyújtás, az ukránok elsősorban légvédelmi rendszert és mesterlövész-ellenes technológiákat vásárolnának szívesen.

Az amerikai tárcavezető amúgy is jó hírekkel érkezett, a Pentagon a minap jelentette be, hogy az eddigi megállapodásokon túl további 125 millió dollárral (37,5 milliárd forinttal) támogatják az ukrán hadsereget. Washington az ukrán válság 2014-es kirobbanása óta több mint kétmilliárd dollárral járult hozzá „Ukrajna biztonságához” a kiképzéstől kezdve egészen a fegyverekig.

Antony Blinkennel tartott Kijevbe Victoria Nuland is, aki a külügy politikai államtitkára az új adminisztrációban. Ez nem sok jót jelent: a politikus álláspontjáról elég felidézni azt a 2014-ben kiszivárgott telefonbeszélgetést, melyben állítólag akkor még európai ügyekért felelős külügyi államtitkárként Geoffrey Pyatt kijevi nagykövetnek arról beszélt, „csessze meg az Európai Unió”, és amellett érvelt, hogy ne törődjenek az uniós érdekekkel. Victoria Nuland, aki korábban a magyar kormánnyal is összetűzésbe került, szenátusi meghallgatásán még azt ígérte, hogy harcolni fog a demokráciáért és az Ukrajnát átszövő korrupció ellen, arról azonban nem érkeztek hírek, hogy mostani tárgyalásai során akár ez a téma, akár például a magyar kisebbség elleni jogsértések szóba kerültek volna.

Victoria Nuland ismét főszereben.
Fotó: Anadolu Agency via AFP / Yasin Ozturk

Az amerikai külügyminiszter ukrajnai vizitje elsősorban Moszkvának szólt, bár mióta Joe Biden gyilkosnak nevezte Vlagyimir Putyint, a kapcsolatok aligha süllyedhetnek mélyebbre. A Kreml tájékoztatása szerint az amerikai és orosz elnök tervezett találkozójának helyszínéről és időpontjáról továbbra sincs döntés. Joe Biden június közepén ugyancsak Európába jön.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.