A dániai titkosszolgálatok közreműködésével hallgatta le az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) Angela Merkel német kancellár, Frank-Walter Steinmeier államfő (akkori külügyminiszter) és más német, illetve svéd, norvég és francia politikusok telefonbeszélgetéseit
– derül ki skandináv, francia és német sajtóorgánumok közös oknyomozó tevékenysége alapján, amelynek az eredményeiről vasárnap adtak hírt a vezető nyugati lapok és hírügynökségek. A kémkedésről szóló hírek nem új keletűek, de az újságírók csak most kaptak hozzáférést azokhoz a jelentésekhez, amelyek a dán védelmi hírszerző szolgálat (FE) NSA-nek nyújtott támogatását részletezik. Ezek szerint az európai uniós és NATO-tagállam Dánia szorosan együttműködött az Egyesült Államokkal a Németországgal szembeni, 2012 és 2014 között történt kémkedésben – telefonhívások lehallgatásában, sms-üzenetek lehívásában –, és a koppenhágai kormány erről már legkésőbb 2015-ben tudomást szerzett.
Az amerikaiak dániai víz alatti internetkábelekről szerezték az információt, és – az adatgyűjtést megkönnyítendő – a Koppenhágától délre fekvő Amager szigetén adatközpontot létesítettek.
– Személy szerint botrányosnak tartom a dolgot – nyilatkozta a német sajtónak az ügyben Peer Steinbrück, a német szociáldemokraták egykori kancellárjelöltje, akit annak idején szintén lehallgattak. Mint mondta: az rendjén van, hogy szükség van hatékonyan együttműködő nyugati titkosszolgálatokra, de a dánok a jelek szerint a „saját útjukat járták”, amikor szövetségeseik ellen kémkedtek. – Sem Merkelnek, sem Steinmeiernek nem volt tudomása a dánok tevékenységéről – közölte a német kancellári hivatal szóvivője.
– Szoros szövetségeseink módszeres lehallgatása elfogadhatatlan
– közölte Trine Bramsen dán védelmi miniszter.

Fotó: Reuters
A WikiLeaks nevű kiszivárogtató weboldal 2013-tól kezdődően több alkalommal is közzétett olyan titkos amerikai kormányzati dokumentumokat, amelyeket annak idején a később Oroszországba menekült Edward Snowden, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egykori munkatársa juttatott el hozzájuk. Az iratokból kiderült többek között, hogy
Washington éveken keresztül nemcsak amerikai állampolgárokat hallgatott le, hanem magas rangú európai vezetők után is kémkedett.
A párizsi kormány elfogadhatatlannak nevezte, hogy Franciaország három előző államfőjének a telefonhívásait is lehallgatták, Angela Merkel pedig azt mondta saját mobiljának a lehallgatásáról, hogy a barátok közötti kémkedés nem helyénvaló. Kiderült ugyanis, hogy az NSA a kancellár, illetve a kancellári hivatal mellett a gazdasági, a pénzügy-, valamint a mezőgazdasági minisztérium telefonbeszélgetéseit is lehallgatta.