Szembeszáll az értékek eltörlésének kultúrája (cancel culture) ellen egy újonnan alapított jobboldali csoport – jelentette be a Fox News amerikai hírcsatornának Mike Davis jogász.
Az El nem hallgattatott többség (Unsilenced Majority) nevű csoport alapítója elmondta: ellensúlyt akarnak képviselni az Egyesült Államokban sok helyen tapasztalható baloldali nyomásgyakorlással szemben azáltal, hogy fellépnek az úgynevezett woke mozgalom ellen.
Davis egy másik, a III. cikkely projekt nevet viselő csoportot is vezet, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy visszaverjék a bírói függetlenség elleni radikális támadásokat, és megvédjék többek között azokat az alkotmánybírókat, akiket még Donald Trump előző amerikai elnök nevezett ki.
A vélt fehér faji elnyomás elleni radikalizmust képviselő woke mozgalom az amerikai történelem és kultúra újraértelmezését hirdeti, és a társadalmi igazságtalanságok elleni harcra hivatkozva megtagadná a tárgyi és a kulturális múltat. Davis közölte, hogy a baloldali radikális mozgalom saját fegyverével veszik fel a harcot. Így az El nem hallgattatott többség taktikája többek között az lesz, hogy segítenek az amerikai állampolgároknak kapcsolatba lépni azokkal a választott tisztségviselőkkel és vállalatokkal, akik és amelyek a kultúra eltörlése mellett kötelezték el magukat, és nyomást gyakorolnak rájuk, hogy ne ezt az utat válasszák.
Számos baloldali azonban úgy gondolja, hogy a jobboldaliak által cancel culture-nek nevezett jelenség valójában annyit jelent, hogy felelősségre vonják az embereket a tetteikért és a szavaikért. Margaret Sullivan, a The Washington Post napilap publicistája szerint jó döntés volt például felfüggeszteni Trump Twitter-fiókját.
– Nevezhetik ezt cancel culture-nek, én felelősségvállalásnak hívom – közölte Sullivan.

Fotó: Reuters/Joshua Roberts
Davis elmondása alapján ugyanakkor a cancel culture nemcsak közszereplőket érint, hanem a hétköznapi amerikaiak életében is jelen van.
– A mozgalom cenzúrázni akarja az embereket, akik pusztán alkotmányos jogaikat gyakorolják. Ez nem méltó Amerikához, és elfogadhatatlan ebben az országban
– tette hozzá. A jobboldali csoport célja így az lesz, hogy az emberek szabadon kimondhassák a véleményüket anélkül, hogy a megtorlástól félnének. Az El nem hallgattatott többség különös figyelmet fordít majd a munkahelyi elbocsátásokra, az oktatásban megjelenő cancel culture-re és a vállalatokat befolyásoló woke mozgalomra.
– A vállalatok azért csatlakoznak a woke mozgalomhoz, mert nyomást gyakorolnak rájuk a részvényesek és a liberális média. Meg akarjuk értetni ezekkel a vállalatokkal, hogy a döntésük következményekkel jár majd a hétköznapi amerikaiak részéről
– mondta Davis. Nem az El nem hallgattatott többség az egyetlen csoport, amely felvette a harcot a vállalatokban lejátszódó folyamatok ellen: a Consumers’ Research oktatási célú nonprofit szervezet kedden hirdetési kampányt indított, amellyel a woke mozgalomhoz csatlakozó vállalatokat célozta meg. A szervezet arra szólította fel az American Airlines légitársaságot, valamint a Nike és a Coca-Cola vállalatokat, hogy ne a politikusok, hanem a fogyasztók kiszolgálását helyezzék előtérbe.
– Itt az ideje, hogy felszólítsuk ezeket a vállalatokat arra, hogy az energiájukat a fogyasztókra, és ne a radikális baloldali politikusok eszméire összpontosítsák. Szeretnénk hangot adni a fogyasztóknak