Közkinccsé tennék a vakcinákat

Washington, Párizs és Berlin is támogatja a szabadalmak felfüggesztését.

Dócza Edith Kisztina
2021. 05. 06. 18:49
Oltást adnak be Ghánában, az ország a WHO Covax programján keresztül kapott oltóanyagot. Forrás: REUTERS / Francis Kokoroko
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai kormány is csatlakozott ahhoz a felhíváshoz, amelynek célja, hogy a koronavírus-járvány mielőbbi megszüntetése érdekében közkinccsé tegyék a világon a vírus elleni vakcinák gyártástechnológiáját. Ezért már Washington is támogatja a szellemitermék-védelem ideiglenes felfüggesztését e vakcinák esetében. Az amerikai bejelentés közvetlen előzménye, hogy Ngozi Okonjo-Iweala, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) nigériai származású főigazgatója zárt ajtók mögött tárgyalt olyan fejlődő, illetve fejlett országok nagyköveteivel, amelyek vitában állnak egymással a kérdésben, miközben abban egyetértenek, hogy szélesebb körben kell hozzáférhetővé tenni a koronavírus okozta betegség elleni gyógymódokat. A felfüggesztés ötletét először a Dél-afrikai Köztársaság és India vetette fel még októberben, és azóta több mint száz ország csatlakozott hozzá, köztük több nyugati állam is.

– Az Európai Unió kész megvitatni az Egyesült Államok által támogatott javaslatot a koronavírus elleni vakcinák szellemi tulajdonjogainak ideiglenes felfüggesztéséről – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a firenzei Európai Egyetemi Intézet szemináriumán.

– Természetesen meg kell teremtenünk, hogy ez az oltás köztulajdonná váljon

– csatlakozott a felvetéshez tegnap Emmanuel Macron is. A francia elnök kiemelte, hogy rövid távon ugyanakkor a meglévő adagok adományozása, és a legszegényebb országokkal partneri viszonyban történő oltóanyaggyártás élvez elsőbbséget. Hasonló nyitottságot mutatott Heiko Maas német külügyminiszter is.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke EU-zászlós matricát ragaszt egy vakcinákkal teli dobozra a Pfizer multinacionális gyógyszergyár puursi üzemében tett látogatásakor 2021. április 23-án.
Fotó: John Thys / MTI/EPA/AFP/

A várakozások szerint amennyiben az ötlet megvalósul, az oltóanyaggyártás felgyorsulna, továbbá megfizethetőbb áron biztosítanák a vakcinákat a szegényebb országok számára. A gyógyszergyártó cégek azonban hevesen kampányolnak a felhívás ellen, szerintük a koronavírus elleni vakcina gyártása összetett folyamat, a szellemi tulajdon védelmének felfüggesztésével nem lehet gyorsítani a gyártást, ráadásul a jogvédelem felfüggesztése árt a jövőbeni innovációnak. – Itt arról van szó, hogy annak a gyógyszeripari vállalatnak a tulajdonát sajátítanák ki, amelynek innovációs és pénzügyi befektetései lehetővé tették a koronavírus elleni vakcinák kifejlesztését – magyarázta Amesh Adalja, a Johns Hopkins Egészségbiztonsági Központ vezető tudósa. Az ágazat leghíresebb németországi szereplője, a Covid–19 elleni egyik első vakcinát az amerikai Pfizer gyógyszeripari óriásvállalattal kifejlesztő BioNTech biotechnológiai kutatóvállalat vezérigazgatója, Ugur Sahin a napokban egy sajtóbeszélgetésen ugyancsak kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az oltalom felfüggesztése nem megoldás, mert nem kellően gyors, ezért nem járulna hozzá a világjárvány megállításához. Kifejtette, hogy legkorábban 2022 végére készülhetne fel egy külső, az oltóanyag előállításának technológiáját nem ismerő cég a gyártás beindítására, ami elfogadhatatlanul hosszú idő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.