Újra terítékre kerül Skócia függetlenségi népszavazása

Skócia 2014-ben tarthatta meg első függetlenségi népszavazását – azzal a feltétellel, hogy egy generáció életében ez egyszer következhet be. Akkoriban a skótok többsége arra szavazott, hogy ne szakadjon el az ország az Egyesült Királyságtól. – Egy generációnyi idő 2014 óta nem telt el, a skót kormány viszont arra hivatkozik, hogy a brexit mindent felülír – nyilatkozta lapunknak Egedy Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanára. A mai parlamenti választás döntő kérdése, hogy eljuthat-e az ország az újabb függetlenségi népszavazásig.

2021. 05. 06. 6:05
Glasgow, 2021. május 5. A 2021. május 5-én közreadott és május 1-jén készült képen Skócia függetlenségét támogató emberek felvonulnak Glasgow-ban. Skóciában parlamenti választásokat tartanak május 6-án. Januárban a Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) újabb függetlenségi népszavazásról szóló tervezetet terjesztett elõ, amely szerint az SNP május 6-i gyõzelme esetén Skócia újból arra fogja kérni a brit kormányt, hogy ruházza át a skót parlamentre a függetlenségi referendumról szóló törvény megalkotásának kizárólagos hatáskörét. MTI/AP/Renee Graham Fotó: Renee Graham
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön mintegy negyvennyolcmillió ember járulhat az urnákhoz az Egyesült Királyságban, mivel Skóciában és Walesben parlamenti, Angliában pedig önkormányzati és polgármesteri választásokat is tartanak.

A skót függetlenségpártiak úgy tekintenek a választásra, mint a nemzet történelmének egyik legfontosabb napjára, hiszen ha a Skót Nemzeti Párt (SNP) többséggel alakíthat kormányt, újabb függetlenségi népszavazás kiírását fogja kérni a brit parlamenttől.

Skócia függetlenségét támogató felvonulás Glasgow-ban 2021. május 5-én
Fotó: MTI/AP/Renee Graham

Bár a brexit hatására felerősödtek a függetlenségi törekvések, a legutóbbi közvélemény-kutatások pedig alátámasztják, hogy az állampolgárokat még mindig megosztja az Egyesült Királyságból való kiválás kérdése. A Savanta ComRes piackutató legfrissebb felméréséből az derül ki, hogy

a skót parlamenti választáshoz közeledve alábbhagyott az elszakadási szándék: az állampolgárok 54 százaléka jelenleg a bennmaradásra voksolna.

A felmérés arra is rávilágít, hogy az SNP a mostani választáson az eddigi legrosszabb eredményét érheti el 2007 óta, vagyis azóta, hogy a párt először került hatalomra. A közvélemény-kutatás alapján a kormánypárt mindössze 59 parlamenti helyet szerezhet a 129-ből, ami nem elég a többséghez. A Skót Zöldpárttal együtt viszont még ebben az esetben is többségben lehetnek a függetlenségpártiak a skót parlamentben.

Egedy Gergely elmondta: a skót függetlenségi mozgalom visszaesésében a legerősebb ok az SNP-n belüli súlyos szakadás, ami odáig vezetett, hogy a párt előző vezetője, Alex Salmond megalapította Alba nevű saját pártját.

Alex Salmond a skóciai Alba Párt vezetője Glasgow-ban 2021. április 19-én
Fotó: MTI/EPA/Robert Perry

Az NKE tanára hozzátette: a szigetország sikeres oltási kampánya szintén a bennmaradás felé fordítja az embereket.

– Az oltás Skóciában is nagyon szép eredményeket hozott, tehát azt gondolom, hogy ez is az egység malmára hajtja a vizet

– közölte.

Még ha többséget is szerez az SNP, közel sem biztos, hogy járható lesz a párt által kikövezett út a függetlenségig. Boris Johnson brit miniszterelnök már többször hangsúlyozta, hogy el fogja utasítani a népszavazás kiírását, mivel szerinte a kérdést már hét évvel ezelőtt lezárták, és a következő referendumra nem kerülhet sor a 2050-es évekig.

– A brit kormányfő döntése politikai állóháborút von majd maga után a skót és a brit parlament között, hiszen ez utóbbinak áll hatalmában kiírnia a népszavazást

– jelentette ki James Mitchell, az Edinburgh-i Egyetem politikatudomány-professzora. Nicola Sturgeon skót első miniszter ugyanis ragaszkodik elképzeléséhez, miszerint a parlamenti többség megszerzésével új törvényt fogadtat el arról, hogy 2023-ig megrendezzék az országban a népszavazást. Ha ennek a törvénynek ellentmond a brit parlament, az első miniszter készen áll bíróság elé vinni az ügyet.

– Sturgeon azonban azt is egyértelművé tette: nem akar egy olyanfajta megoldást – amivel a katalánok is próbálkoznak –, hogy a fennálló törvények ellenére is kezdeményezik a népszavazást

– magyarázta Egedy Gergely.

Nicola Sturgeon skót első miniszter, a Skót Nemzeti Párt vezetője kampányeseményen vesz részt Aberdeenben
Fotó: MTI/AP/PA/Russell Cheyne

Khan maradhat a helyén

Míg az SNP-nek hozhat meglepetéseket a parlamenti választás, London polgármesterének aligha kell tartania attól, hogy számára kedvezőtlenül alakulna a csütörtöki voksolás.

A legutóbbi felmérések szerint a pakisztáni származású, muszlim vallású Sadiq Khan idén is elsöprő győzelmet arathat a polgármester-választáson.

Az Opinium közvélemény-kutató cég legutóbbi felméréséből kiderül, hogy a londoniak 48 százaléka szavazna a munkáspárti polgármesterre, míg Shaun Bailey, a Konzervatív Párt jelöltjének a támogatottsága mindössze 29 százalékos.

Sadiq Khan, London polgármestere és a Munkáspárt jelöltje Londonban 2021. április 22-én
Fotó: MTI/EPA/Neil Hall

Az évek óta erősödő tendencia, hogy a brit fővárosban népszerűbb a Munkáspárt, mint a kormányzó Konzervatív Párt, London multikulturalizmusát tükrözi.

A 2011-es népszámlálás rámutatott, hogy a brit főváros Anglia legsokszínűbb területe: a cenzus szerint a lakosok hatvan százaléka fehér, s csupán 44 százaléka fehér brit. A népszámlálás évében a londoni népesség 18,5 százalékát az ázsiaiak, 13,3 százalékát a fekete bőrűek, öt százalékát pedig a vegyes etnikumúak alkották.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.