A növekvő fertőzöttségi adatok miatt halasztják az angliai nyitást

Anglia mégsem oldja fel valamennyi korlátozó intézkedését június 21-én, az országban egyre inkább tomboló indiai koronavírus-variáns miatt. A szakemberek a második adag oltás felvételének fontosságára hívják fel a figyelmet. Boris Johnsont politikai ellenfelei és szövetségesei is támadják.

2021. 06. 14. 15:21
Bars And Restaurants Reopen As Lockdown Restrictions Ease In London
A brit GDP szárnyalhat az idén, ez a magas átoltottsági aránynak és a lazításoknak köszönhető Fotó: WIKTOR SZYMANOWICZ Forrás: Europress/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maradnak a jelenlegi járványügyi korlátozó intézkedések Angliában és ezzel négy héttel későbbre csúszik a június 21-ére tervezett teljes nyitás – erősítették meg a hírt brit kormányzati források hétfőn a BBC-nek. Az illetékes miniszterek pedig már alá is írták a társadalmi érintkezést illető, még érvényben lévő korlátozások feloldásának elhalasztását. Boris Johnson várhatóan délután tart sajtótájékoztatót az ügyben.

A július 19-ére tolódott teljes nyitásig tehát érvényben maradnak a beltéren és a közösségi helyeken – például buszmegállóban – a maszkviselési szabályok, az otthoni munkavégzés támogatása és a vendéglátóhelyek asztalnál történő kiszolgálása. A szociális távolságtartás továbbra is kötelező marad a szolgáltatószektorban.

Azonban az esküvők harmincfős vendégkorlátját más események létszámkorlátozásával együtt a tervezett időpontban feloldják.

A Sky News megszólaltatott néhány londoni lakost, akik elmondták, örülnek a fokozatos gazdasági nyitásnak, de a biztonság a legfontosabb. – Nem irigylem a tudósok és a politikusok munkáját, akiknek meg kell hozniuk ezeket a döntéseket – mondta egyikük.

A brit kormány az indiai (Delta) koronavírus-variáns egyre gyakoribb megjelenése és az újra növekvő esetszámok miatt döntött az elnapolás mellett.

Vasárnap ugyanis mintegy 7500 új esetet jelentettek az országban, egy héttel korábban ez a szám 5300 volt. Az új esetek kilencven százalékáért az indiai variáns felelt.

Brit egészségügyi szakemberek szerint az indiai mutáns hatvan százalékkal fertőzőbb a korábban megjelent koronavírus-variánsokhoz képest, valamint az új esetek nagyobb arányban szorulnak kórházi ellátásra. Tim Spector, az új koronavírus tüneteit vizsgáló kutatás vezetője a BBC-nek azt mondta „a láz továbbra is egy gyakori tünet, de a szaglás és ízlelés elvesztése már nem annyira jellemző.” Ez komoly probléma lehet, mert a fiatalok körében jellemzően egyébként is enyhébbek a tünetek, „egy súlyosabb náthának tűnhet a betegség, így könnyebben megfertőzhetnek másokat is” – zárta gondolatát a kutató.

A kormány éppen ezért továbbra is az oltások fontosságára hívja fel a figyelmet és noha az Egyesült Királyságban a felnőtt lakosság 78,9 százaléka már megkapta az első dózis oltóanyagot,

a második adagot, amely rendkívül szükséges az indiai variánssal szemben, csupán 56,6 százalék.

Továbbra is kétmillió olyan ötven év feletti van az országban, akik még nem lettek beoltva – mondta Lawrence Young, a Warwick Egyetem professzora. A professzor úgy folytatta: „az extra négy hét nem csak arra lehet elég, hogy teljesen beoltsuk a negyven év felettieket is, hanem arra, hogy időt adjunk az oltóanyagoknak teljes hatékonyságuk eléréséhez.”

Az ellenzéki Munkáspárt noha támogatja a nyitás elhalasztását, bírálta a kormányt, amiért az nem lépett korábban. – Az egészségügyi szakemberek tanácsa egyértelmű: most nem oldhatjuk fel a korlátozásokat! Azonban érthetetlen, hogy a kormány miért nem zárta le a határokat az Indiából beutazók előtt, miközben azt megtette Pakisztán és Banglades esetében – mondta a Sky News-nak Emily Thornberry munkáspárti politikus.

Boris Johnson saját pártja felől is kapott kritikákat, Mark Harper konzervatív képviselő azt írta a Twitteren: „társadalmunk legveszélyeztetettebb korosztálya június 21-ig megkaphatná mindkét adag oltóanyagot. […] Vakcináink hatékonyságával megelőzhető a kórházba kerülés és így biztonságosan ki lehetne nyitni a tervezett időpontban. Mindenfajta halasztás csupán politikai döntés eredménye.”

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.