Állandósult a medveveszély Székelyföldön, újabb támadás történt

A környezetvédelmi miniszter olyan intézkedést szorgalmaz, amely azonnali beavatkozást tesz lehetővé.

Hím barna medve mászik át egy kerítésen Csíkszeredában. A városi lét olykor veszélyekkel jár Fotó: Veres Nándor Forrás: MTI/Veres Nándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét megszaporodtak a medvetámadások a Székelyföldön. Vasárnap súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba egy férfit, akit medve sebesített meg vasárnap a Hargita megyei Kápolnásfalu határában. Az 53 éves férfi éppen a háziállatait és a villanypásztort ellenőrizte, amikor rátámadt a vadállat. Péntek hajnalban Hidegkút határában támadt egy 54 éves pásztorra a medve. Az áldozat rendkívül súlyos mellkasi és koponyasérüléseket szenvedett, az orvosok hat órán át műtötték a csíkszeredai sürgősségi kórházban.

Hím barna medve mászik át egy kerítésen Csíkszeredában tavaly nyáron.
Fotó: MTI/Veres Nándor

A Tánczos Barna által vezetett román környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztérium olyan törvénymódosítást készít elő, amely azonnali beavatkozást tesz lehetővé medvetámadás esetén. A miniszter egy interjúban elmondta: amikor emberéletek forognak veszélyben, azonnal be kell avatkozni, ahogy a tűzoltók is teszik. A jelenlegi szabályozás szerint hatvan napon belül lehet kilőni vagy eltávolítani a problémás egyedeket, és a művelet rendkívül sok bürokráciával jár. A miniszter azt is közölte, hogy az elmúlt öt évben megtízszereződött a medveveszélyt jelző sürgősségi hívások száma Romániában, és míg korábban kilenc, idén már 13 megyében kértek segítséget a medvék miatt.

Birtalan István erdőmérnök a Transindex portálnak azt mondta, amennyiben marad a medvekilövési kvóták felfüggesztése, annak az lehet a következménye, hogy az emberek saját kezükbe veszik a kérdés megoldását, azaz hurkozással, mérgezéssel, kutyák segítségével irtják majd a medvéket, ami hatalmas károkat okoz az állományban. A Gyergyószentmiklósi Vadász- és Sporthorgász-egyesület igazgatója szerint a szakszerűen végzett vadászati tevékenység garancia lehet a faj fennmaradására.

Tánczos Barna olyan törvénymódosítást szorgalmaz, amely azonnali beavatkozást tenne lehetővé medvetámadás esetén.
Fotó: Székelyhon

– Ha a vadőrök a többi vadfajra is odafigyelnének a területükön, nemcsak a medvepopuláció számára lenne előnyösebb a jelenlegi helyzetnél, ha ismét lehetne medvére vadászni

– mondta Birtalan. Mint hangsúlyozta, a média nagy része egyoldalúan mutatja be a medvetémát, többnyire csak a zöldek oldaláról közelítik meg a problémát, az igazi medvekárokról alig lehet hallani. „Agymosott medveszakértő lett az ország kétharmada” – méltatlankodott az erdőmérnök, butaságnak nevezve, hogy a medvék azért járnak be a településekre, mert kivágják az erdőket.

– Ha ez igaz, miért nem jön be a szarvas, a vaddisznó, az őz vagy a mókus? Aki ilyet mond, az nem rendelkezik alapvető ökológiai ismeretekkel sem. Ahol egy erdőt kivágnak, ott egy-két éven belül sűrű málnás, szedres alakul ki, ami a medvének alapvető táplálkozási területe, lényegében ily módon bővül az élőhelye

– mutatott rá Birtalan István.

Romániában becslések szerint 6450 és 7200 között lehet a vadon élő medvék száma. A medvepopuláció megőrzésére vonatkozó 2018-as akcióterv szerint a nagyragadozók 69 ezer négyzetkilométeres romániai élőhelyén ökológiai, társadalmi és gazdasági szempontból az optimális egyedszám 4000 lenne. A medveállomány szabályozását hevesen ellenzik a környezetvédelmi szervezetek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.