– A CDU hivatalos álláspontja tulajdonképpen világos: csak az AfD-hez nem szabad közeledni. Aki meg szeretné érteni, hogy ez eddig mégis miért nem sikerült, annak figyelmen kívül kell hagynia a CDU hivatalos csatornáit, hivatalnokait és grémiumait. Inkább a helyi egyesületekbe, a falvakba, a piacokra menjen el.
Ott nagyon sok CDU-párttag nem érti, miért kellene szélsőjobboldaliként és antidemokratikus pártként démonizálni az AfD-t
– írja helyszíni tudósításában a Die Zeit hetilap a 2,2 millió lakosú keleti Szász-Anhaltból, ahol vasárnap tartományi választásokat tartanak.
A bevándorlásellenes AfD (Alternatíva Németországnak) hangsúlyosan szerepel a kampányban és a hírekben, hiszen a felmérések szerint a második helyet biztosan meg fogja szerezni – ahogyan tette az öt évvel ezelőtti választásokon –, de az Insa kutatóintézet legutóbbi felmérése szerint a tartományi miniszterelnököt 2002 óta adó Kereszténydemokrata Uniót (CDU) is megelőzheti. A CDU támogatottságát 25 és 29 százalék között mérik a közvélemény-kutatók, az AfD-ét 23 és 26 között. Mögöttük egyaránt tíz százalék körüli népszerűséggel kullognak a CDU-val tartományi szinten együtt kormányzó szociáldemokraták és a Zöldek, illetve az ellenzéki liberális FDP és a radikális baloldali Die Linke.
– A CDU minden demokrata érdekében küzd Szász-Anhaltban, és nemcsak a párt támogatóinak, hanem mindenkinek a CDU-ra kell szavaznia, aki demokratikus viszonyokat akar
– jelentette ki a napokban Armin Laschet, a CDU elnöke és kancellárjelöltje, utalva arra, hogy a párt nem hajlandó együttműködni a radikális erőkkel. – Határozottan kinyilvánítottuk, hogy a Die Linke és az AfD továbbra sem jöhet szóba partnerként – hangoztatta ugyancsak Sven Schulze, a CDU tartományi főnöke.
Az egykori NDK területén fekvő keleti tartományokban erősek a politikai spektrum szélén elhelyezkedő pártok: 2019-ben Türingiában például együttesen a szavazatok 54 százalékát szerezte meg a Die Linke és az AfD, letarolva a hagyományos nyugatnémet pártokat, de Szászországban is a második és harmadik helyen végeztek a szavazatok 38 százalékával, míg Brandenburgban mindössze két és fél százalékponttal maradt le a győzelemről az AfD.
– A pártállami diktatúra idején nevelkedett emberek egy része harminc év alatt sem érkezett meg a demokráciába
– nyilatkozta nemrég Marco Wanderwitz, a keleti tartományok ügyeivel foglalkozó kormánymegbízott, ezzel támasztva alá az AfD erős térségi beágyazottságát. Szavai nagy felháborodást váltottak ki. – A kioktató hangnem és a tudálékosság sosem segített bennünket Keleten – mondta például Mario Voigt, a türingiai CDU frakcióvezetője.