Az indiai mutáció miatt csúszhat az angliai nyitás

Túl alacsony a beoltottak száma, és az indiai vírusvariáns egyre erőteljesebben terjed Angliában.

2021. 06. 01. 18:20
London, 2021. április 8. Az asztalokat takarítja egy alkalmazott egy londoni kocsma teraszán 2021. április 8-án. A brit kormány bejelentette, hogy Nagy-Britanniában április 12-én újranyithatnak a kocsmák, éttermek és üzletek. MTI/EPA/Andy Rain Fotó: Andy Rain
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre komolyabb fertőzöttségi adatokat produkál az indiai koronavírus-mutáció Angliában, emiatt a június 21-re tervezett angliai nyitás, úgy tűnik, el fog tolódni. Ravi Gupta mikrobiológus szerint az új fertőzöttek mintegy háromnegyede esetében a dél-ázsiai országban először kimutatott mutáció a felelős. A szakértő a BBC-nek elmondta, hogy Anglia már a világjárvány harmadik hullánál tart, noha a fertőzöttségi adatok még nem mondhatók kimagaslónak. George Eustice brit környezetvédelmi miniszter pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány egyelőre nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy június 21-én mégsem folytatódik az újranyitási folyamat. Az Angliában bevezetett korlátozások feloldásáról előreláthatólag június 14-én születhet döntés.

– Az esetek száma jelenleg meglehetősen alacsony. Minden hullám alacsony esetszámokkal indul, ezt követően azonban robbanásszerűen emelkedhet a fertőzésszám

– magyarázta Gupta.

Rajan Shah gyógyszerész az AstraZeneca svéd–brit gyógyszergyártó koronavírus elleni oltóanyagát szívja fel fecskendőbe a londoni Ealing negyed St. John-templomában kialakított oltóközpontban
Fotó: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

A kutató hangsúlyozta, hogy a magas oltottsági arányok miatt biztonságban érzik magukat az emberek, és ezzel indokolható az is, hogy a harmadik hullám jóval lassabban alakul ki a korábbiaknál. Adam Finn a brit védőoltásokért felelős kormányzati bizottság tagja szerint az ország kiszolgáltatott helyzetben van jelenleg, ugyanis még nagyon magas azok száma, akik oltást sem kaptak, és még a betegségen sem estek át, ezáltal semmilyen mértékben sem védettek a koronavírus ellen.

– Anglia oltási programjának a sikere nem jelenti azt, hogy véget ért volna a csata a koronavírussal

– hangsúlyozta a szakértő az ITV csatorna reggeli műsorában, hozzátéve: az indiai vírusvariáns fertőzőbb, és ezt komolyan kell vennie a világnak. A mintegy 68 millió lakosból ez idáig több mint 25 millióan, azaz a lakosság körülbelül fele kapta meg mindkét adag oltását.

Az asztalokat takarítja egy alkalmazott egy londoni kocsma teraszán 2021. április 8-án
Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

– Úgy gondolom, sajnálatos, hogy már országszerte mindenki fejében él ez a bizonyos dátum, mert előbb nekünk is meg kell értenünk, hogyan halad előre a járvány, és ennek megfelelően kell cselekednünk

– fogalmazott a védőoltásokért felelős bizottság munkatársa, aki szerint azt az üzenetet kell átadni az embereknek, hogy a járvány csak akkor győzhető le, ha mindenki beoltatja magát.

A kereskedelem és a vendéglátóipar azonban ellenzi, hogy a brit kormány elhalassza az újranyitás következő lépcsőfokát, mondván, a korlátozások pusztító hatással vannak bizonyos ágazatokra. Kate Nicholls, az éttermek és szállodák érdekvédelmi szervezete, a UKHospitality vezérigazgatója elmondta, hogy egyre több vállalkozás kerül az összeomlás szélére.

A brit kormány még februárban jelentette be négylépcsős újranyitási programját, melynek utolsó fokozata éppen június 21. lenne. Ekkortól a távolságtartás teljes mértékben megszűnne, és minden olyan helyiség – beleértve az éjszakai klubokat – kinyithatna, melyekre korábban nem került sor. A jelenleg érvényben lévő korlátozások értelmében harminc fő feletti összejöveteleket tilos rendezni, és zárva kell tartaniuk azoknak a vendéglátóipari egységeknek, ahol nagyobb a kockázat a koronavírus terjedésére. Az éttermek azonban már fogadhatnak beltéren is vendégeket, a szállodák szintén kinyithattak, és a sportrendezvényeket is megszervezhetik, továbbra is létszámkorlát van azonban érvényben.

Nők sétálnak a londoni Oxford Streeten 2021. április 12-én
Fotó: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

A brit hatóságok közleménye szerint Angliában egy hét alatt kétszeresére emelkedett az indiai vírusmutánssal fertőzött betegek száma. Május 22-ig egy hét alatt 546 ilyen esetet regisztráltak az Egyesült Királyságban, ezek negyven százalékát Angliában. A legkritikusabb területként Bedfordshire megyét tartják számon, ahol már közel háromszáz esetben mutatták ki az indiai vírusvariánst. Angliában 2754 új fertőzöttet jelentettek hétfőn, és az elmúlt hetek statisztikai adatai azt mutatják, a számok emelkednek. Az elhunytak száma azonban már jóval alacsonyabb: tavaly júniusban közel 37 ezer áldozatról számolt be Anglia, május 25-én viszont 13 volt a halálozási szám.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.