Az amerikai katolikus püspöki konferencia olyan határozatot fogadott el, amelynek értelmében megtagadhatják a szentáldozást az abortuszjogokat támogató politikusoktól. A csütörtökön megtartott online közgyűlésükön a püspökök közül 168-an támogatták, 55-en ellenezték a határozatot, hatan pedig tartózkodtak a szavazás során – tudatták a sajtóval pénteken.
A szavazásnak abból a szempontból volt jelentősége, hogy az részben Joe Biden ellen irányul.
John F. Kennedy óta ő az első katolikus elnöke az Egyesült Államoknak. Biden istenhívő, templomba jár, rózsafüzért tart magánál, beszédeiben gyakran idézi a Bibliát – írja róla a National Public Radio –, ám demokrata párti politikusként az abortusz kérdésében szembekerült a katolikus egyházzal. 2019-ben, elnökválasztási kampánya idején, bejelentette: évtizedeken át támogatta, de most már ellenzi azt a törvényt, amely megtiltja, hogy szövetségi pénzügyi támogatásban részesítsenek művi terhességmegszakításokat.
– Nem hagyhatjuk, hogy nők millióitól vegyék el az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés lehetőségét, és azt a lehetőségüket, hogy gyakorolják az alkotmányban rögzített jogukat
– mondta Biden, utalva arra, hogy szerinte manapság túl sok a jogi akadály az abortuszt választó nők előtt. Az egyház álláspontja egyértelmű az abortusszal kapcsolatban, arról azonban heves vita zajlik már egy ideje az amerikai püspökök között, hogy ki lehet-e közösíteni azokat a politikusokat, akik támogatják a művi terhességmegszakítást.
– Az egyház olyan helyzetbe került, amire nem volt korábban precedens. Egy olyan katolikus elnökünk van, aki szembemegy az egyház tanításaival
– hangoztatta például Liam Cary, az oregoni Baker püspöke. A BBC beszámolója szerint Kevin Roades, Fort Wayne-South Bend püspöke azt mondta: „A határozat nem konkrét személyeket céloz meg és nem egyetlen téma körül forog, de el kell fogadnunk az egyházfegyelmet, ki kell zárni a szentáldozáshoz való járulástól azokat, akik makacsul kitartanak e súlyos bűn mellett”.
– Ha Biden nálam akarna áldozni, inkább meghalnék, mint hogy kiszolgáltassam neki az Oltáriszentséget
– fogalmazta meg sokkal radikálisabb véleményét William Kosco, az Arizona állambeli Buckeye papja, akinek szavait a Vasárnap.hu idézte.
Értetlenkedésének adott hangot azonban Chicago érseke, Blase Cupich, aki szerint „a kirekesztésről beszélnek egyes püspökök, miközben az igaz kihívás az, hogy visszafogadják a hívőket a templomaikba és újraépítsék közösségeiket”. Az amerikai elnököt pénteki sajtótájékoztatóján megkérdezték, mi a véleménye arról, hogy megtagadhatják tőle a szentáldozást. Erre azt reagálta: „Ez egy magánjellegű ügy, de szerintem nem fog megtörténni.”