Hazatérhet a holland terroristafeleség

Komoly fejfájást okoz, hogy mi legyen az Iszlám Állam külföldi tagjainak sorsa.

2021. 06. 06. 16:52
Öt dzsihadista nőnek kellett az esküdtszék előtt felelnie Fotó: DELIL SOULEIMAN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy holland állampolgárt: egy nőt, két kiskorú gyermekét, továbbá egy 12 esztendős lányt hazatelepítenek Hollandiába egy szíriai táborból, ahol az Iszlám Állam egykori tagjait és hozzátartozóikat tartják fogva. A csak Ilham B.-ként megnevezett asszony állítólag nem harcolt a háborúban, de visszatérésekor így is azonnali letartóztatás vár rá, felelnie kell, amiért csatlakozott a terrorszervezethez. A gyermekek a családvédelmi hatóságokhoz kerülnek. Sajtóinformációk szerint a lány még 2013-ban, 19 évesen utazott ki Szíriába, hogy férjhez menjen egy holland–szír állampolgárhoz, aki az Iszlám Állam „rendőrségének” dolgozott. A pár előbb Aleppóban élt, majd a terrorszervezet „fővárosába”, Rakkába költözött, végül a felszabadító szíriai kurd erők fogságába estek. Ilham B. álnéven 2017-ben még interjút is adott a VRT csatornának, amiben arról beszélt, nem bánta meg, hogy kiutazott.

– Rengeteget tanultam. Hollandiában nem sokat látsz a világból. Itt látsz, megtapasztalsz dolgokat. Például hogy milyen, amikor egy rakéta közeledik a házad felé. Ez olyan élmény, amelyet senki nem élt át Hollandiában

– magyarázta még néhány éve.

Hollandiában és más nyugati országokban évek óta élénk jogi, politikai és közéleti vita zajlik arról, hogy mi legyen az Iszlám Állam külföldi tagjainak és hozzátartozóiknak a sorsa. A fogolytáborok üzemeltetésének terhét viselő szíriai kurdok, valamint az ENSZ azt sürgeti, hogy minden ország fogadja vissza állampolgárait, és vonja felelősségre őket saját bírósága előtt. Sokak szerint morálisan sem elfogadható, hogy a nyugati polgárok embertelen, életveszélyes körülmények között tengődnek. Bonyolítja a helyzetet, hogy mint a fenti esetből is látszik, sok esetben kiskorúakról van szó, akiket szüleik hurcoltak magukkal, vagy már kint születtek. Mások viszont úgy vélik: azzal, hogy ezek az emberek csatlakoztak a terrorszervezethez, elvesztették jogukat az állampolgársághoz. Érveik szerint a hazatérők ráadásul szabadulásuk után – vagy akár már a börtönben – nemzetbiztonsági kockázatot is jelentenének. – Teljesen elfogadhatatlan, hogy az iszlám ellenséget, az Iszlám Államot idehozzuk. Az a terrorista nő elvesztette a jogot arra, hogy valaha holland földre lépjen! – fakadt ki például Geert Wilders, a bevándorlásellenes Szabadságpárt vezetője.

Hollandiában eddig egyszer, 2019-ben fordult elő, hogy két árva gyermek visszatérhetett Szíriából. Ilham B.-ék mostani hazatelepítését az tette lehetővé, hogy a holland bíróság közölte: távollétében nem tudják elítélni, ezért ejtik a vádat ellene, ha nem hozzák haza. Szakértők szerint az eset most megnyithatja a kaput újabb külföldiek hazatérése előtt. Korábban úgy számolták, hogy nagyjából háromszáz holland csatlakozott az Iszlám Államhoz, két évvel ezelőtti becslések szerint még mindig 120-an élhetnek Szíriában és Irakban, és további 120 olyan gyermek lehet, akinek szülei közül legalább az egyik holland állampolgár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.