Németország az unott munkahelyek országává vált
Egy felmérés szerint a német dolgozók motivációja a nemzetközi átlag alatt van.
– Tisztelni fogom az ellenfeleket, és mindent megteszek annak érdekében, hogy egyesítsem az izraeli társadalom minden részét
– tájékoztatta Jaír Lapid, a Van Jövő (Jes Atíd) párt elnöke Reuven Rivlin államfőt, miután megalakult az új izraeli koalíciós kormány. A Lapid–Benett-koalícióhoz csatlakozott Manszúr Abbász, az arab Raam párt elnöke és Gideon Szaár, az Új Remény (Tikva Hadasa) nevű jobboldali alakulat vezetője is.
Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a miniszterelnöki pozíciót rotációs alapon két évig a jobboldali Jobbra (Jamina) vezére, Naftali Bennet töltheti be, őt a centrista Van Jövő vezére, Jaír Lapid követheti majd. Az új kormány két héten belül felesküdhet, ha sikerül a várhatóan 61 mandátumos többséget megszereznie a százhúsz fős izraeli parlamentben. Ennek értelmében az egységkormányban 17 képviselői hellyel rendelkezik a Van Jövő, nyolc mandátummal a centrista Kék-Fehér (Kahol Lavan) szövetség. A szociáldemokrata Munkapárt hét mandátummal, a balliberális Merec párt hat képviselővel csatlakozik a koalícióhoz
A jobboldali Izrael a Hazánk pártja hét, az Új Remény hat, az arab párt pedig négy képviselőt küld a kneszetbe.
– Évtizedek óta ez az első alkalom, hogy arab-izraeli párt csatlakozik a kormányhoz, ugyanakkor egy koalíciós kormány megalakulása nem, egy nemzeti egységkormány megalakulása viszont már újdonság Izrael történetében
– értékelte a helyzetet a Magyar Nemzet megkeresésére Csepregi Zsolt, az Antall József Tudásközpont nemzetközi igazgatóhelyettese. A szakértő hangsúlyozta azt is, hogy ennyire színes még nem volt egy koalíciós kormány. Szerinte egyrészről nem új keletű, hogy helyhatósági szinten arab pártokkal egyeztetnek (például a büdzsé vagy az egészségügy témájában), az azonban határozottan újdonság, hogy ez az összefogás nemzeti szintre emelkedett.
– Például Manszúr Abbász konzervatív muszlim pártja azért lépett be a koalícióba, hogy Izrael arab szavazóinak a mindennapi életét jobbá tegye
– tette hozzá a szakértő.
A BBC közel-keleti tudósítója, Jeremy Bowen a történtekkel kapcsolatban úgy fogalmazott:
ezt a választást nem a koalíció nyerte meg, hanem Benjamin Netanjahu vesztette el, akinek a vereségét nem baloldali ellenfelek, hanem jobboldali társai pecsételték meg.
A riporter szerint mindenesetre senki sem számíthat nagy, új kezdeményezésekre a koalíciótól.
Csepregi Zsolt emlékeztetett: az elmúlt két év a választásokról szólt Izraelben, és arról, hogy hogyan lehetne Benjamin Netanjahut leváltani. Eddig a parlament fele Netanjahu mellett tette le a voksát, az arab pártok pedig egyik oldalhoz sem álltak oda. A szakértő hangsúlyozta, a mostani választáson az egyik fordulatot az jelentette, hogy Gideon Szaár, az Új Remény vezetője hat mandátumot elvitt a Likudtól, ugyanis a politikus korábban Netanjahu pártjának a tagja volt, ahogy korábban Naftali Bennet is.
– Nem ideológiai, hanem inkább személyes ellentétek eredménye a mostani választás
– hangsúlyozta Csepregi Zsolt. Mint mondta: Netanjahu 25 éve Izrael legmeghatározóbb politikusa, a Likudot 12 éve miniszterelnökként irányítja, viszont most kialakult egy másik politikai garnitúra, amely új irány szabhat Izraelnek.
A szakértő úgy látja, hogy az izraeli társadalom belefáradt ebbe a két évbe: úgy érzik, hogy övéké az egyedüli olyan közel-keleti demokrácia, amely jól működik, és nehezen viselték, hogy 2019 óta a kormányalakítás nem működött. Annak ellenére, hogy a társadalom fele már nem akarta Netanjahut miniszterelnöknek, elsősorban a megosztottságon kívántak túljutni, és stabil kormányt akartak.
Csepregi Zsolt szerint a mostani választási eredmény a társadalmi elvárások következménye: Izraelnek konszolidálódnia kell, az országnak most egy nyugodt időszakra van szüksége.
Egy felmérés szerint a német dolgozók motivációja a nemzetközi átlag alatt van.
Egy ilyen esemény stabilan tartja a diktátor pozícióját – mondta lapunknak Horváth József biztonságpolitikai szakértő.
Moldova és a Gazprom közötti problémák tovább súlyosbították a régió helyzetét.
2025 első napján öt embert késelt meg egy afrikai bevándorló Baszkföldön, egy másik pedig egy nőt tartott fogva a lakásában a Baleár-szigeteken.
Miről szól a Nyugat háborúja Ukrajnában? - videó
Szörnytettek is kellettek ahhoz, hogy Robbie Keane a Fradi edzője lehessen
Mutatjuk az idei Golden Globe legkínosabb pillanatát – videó
Itt a nagy lehetőség: 350 milliárd forintból terjeszkedhetnek a hazai vállalkozások
Mi történt Szoboszlai Dominikkal? Valami nem stimmel Liverpoolban
Kiderült, mi köze Sir Alex Fergusonnak ahhoz, hogy Robbie Keane a Ferencvárost választotta (VIDEÓ)
Nógrádi György elárulta a titkot, ezért sikeres Orbán Viktor
Bemutatjuk Robbie Keane-t, az FTC új vezetőedzőjét
Lerántották a leplet Ukrajna véres terveiről
Egymásra talált Havas Henrik és Magyar Péter
Itt az újabb fordulat a Lakatos Márk-botrányban
A magyarokról szólt a Golden Globe, több millió amerikai hallhatta ezeket a szavakat hazánkról
Egy felmérés szerint a német dolgozók motivációja a nemzetközi átlag alatt van.
Egy ilyen esemény stabilan tartja a diktátor pozícióját – mondta lapunknak Horváth József biztonságpolitikai szakértő.
Moldova és a Gazprom közötti problémák tovább súlyosbították a régió helyzetét.
2025 első napján öt embert késelt meg egy afrikai bevándorló Baszkföldön, egy másik pedig egy nőt tartott fogva a lakásában a Baleár-szigeteken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.