– Amerika visszatért! – jelentette ki hétfőn Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. – Washingtoni ellenszél helyett hátszéllel lehet tovább folytatni a munkát – mondta ugyanaznap Heiko Maas német külügyminiszter. A nyilatkozatok annak kapcsán születtek, hogy tegnap elindult egy hétig tartó európai körútjára Joe Biden amerikai elnök, akitől – a Trump-korszak után – a transzatlanti kapcsolatok megerősödését várja számos európai vezető.
– Az előző elnök, Donald Trump azt mondta, az Egyesült Államok nem fog védőernyőt biztosítani a NATO európai tagországainak, ha GDP-jük két százalékát nem költik saját védelmükre. A kétszázalékos hozzájárulás továbbra is elvárás marad, de más a hangnem. Biden elmondta, hogy az Egyesült Államok elkötelezett lesz Európa mellett, a védelmi garanciát meg fogják adni
– világított rá a nyugat-európai megnyugvás hátterére Kis-Benedek József, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, aki szerint az európai vezetők is tisztában vannak azzal: Amerika nélkül Európát nem lehet megvédeni.
– A NATO-csúcson megerősítem az Egyesült Államok megingathatatlan elköteleződését az iránt, hogy a szövetségünk minden kihívással szemben erős maradjon. Brüsszelben találkozni fogok az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökével is, hogy megbeszéljük, az Egyesült Államok és Európa miként tud szorosan együttműködni a globális kihívásokkal szemben – írta néhány nappal ezelőtt a The Washington Post napilapban megjelent véleménycikkében Joe Biden.
– A legszembetűnőbb változás a transzatlanti kapcsolatokban az lesz, hogy itt egy baráti párbeszédről van szó, ami a Trump-korszak alatt nem, de azelőtt jellemezte a szövetségesi viszonyt
– mondta a Magyar Nemzetnek Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.
Donald Trump elnöksége alatt sokkal feszültebb volt az Egyesült Államok viszonya Európával, különösen Nyugat-Európával. Ezekben az években döntöttek úgy Washingtonban, hogy részlegesen kivonják a Németországban állomásozó amerikai csapatokat – mivel Trump szavai szerint a németek nem fizettek a védelemért –, az Egyesült Államok pedig számos multilaterális egyezményből – például az iráni atommegállapodásból és a párizsi klímaegyezményből – is kivonult, amik aggodalommal töltötték el a nyugat-európai országokat. Feszélyezték a kapcsolatokat az Európára kivetett amerikai büntetővámok is, Németországot pedig rosszul érintették az Északi Áramlat 2 orosz gázvezeték megépítését célzó amerikai szankciók. Biden azonban nemrég gesztust tett Berlinnek: bizonyos szankciókat feloldott, és az amerikai csapatok kivonásának is megálljt parancsolt.
– Mindez nem jelenti azt, hogy nem az amerikai érdekek érvényesülését tartja majd szem előtt Biden is, s nem lesz vita