A brit miniszterelnök és az amerikai elnök a G7-csúcs előtt egy új Atlanti Charta megfogalmazásáról kíván egyezségre jutni. A BBC News szerint a paktum Winston Churchill és Franklin Roosevelt között 1941-ben megkötött megállapodás modern változata lesz, amelynek középpontjában az olyan kihívások állnak, mint az éghajlatváltozás és a biztonság. A két vezető ugyanakkor a kapcsolatoknak új lendületet szeretne adni a világjárvány utáni időszakban.
Az eredeti Atlanti Charta a második világháború utáni világrendről alkotott amerikai és brit terveket vázolta fel, célként kitűzve sok minden más mellett a kereskedelmi korlátok lebontását, a gazdasági-társadalmi viszonyok javítását célzó globális együttműködést, az erőszakos területszerzés gyakorlatának megszüntetését.
Ma egy nagyon különböző, de semmivel sem kevésbé félelmetes kihívással kell szembenéznünk: hogyan építsük jobbá a világot a koronavírus-világjárvány után
– fogalmazott Boris Johnson brit kormányfő.

A Downing Street mai tájékoztatása szerint Roosevelt és Churchill Atlanti Chartája minden egyéb megállapodásnál nagyobb mértékben hozzájárult az új világrend kialakításához, emellett közvetlenül elvezetett az ENSZ és a NATO létrehozásához.
Johnson hivatala szerint a 2021-es Atlanti Charta leszögezi majd, hogy jóllehet, a mostani világ nagyon különbözik a nyolcvan évvel ezelőttitől, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok most is ugyanazokat az értékeket vallja, mint akkor.

Fotó: MTI/EPA/SIPA USA/Oliver Contreras
Joe Biden a Twitteren úgy fogalmazott: ha a demokráciák összefoghatnak, megfelelnek majd az új kor kihívásainak – a héten Európában esélyünk van ezt bizonyítani.