Az Egyesült Királyságban június 21-e után is érvényben maradnak a jelenlegi járványügyi korlátozások
– ezt a kormány javaslatára már a parlament is jóváhagyta, bár több konzervatív képviselő is nemmel szavazott, mert szerintük az intézkedések aránytalanul korlátozzák a polgári szabadságjogokat.
Bár az eredeti nyitási terv szerint a jövő héttől mindenütt visszatért volna az élet a rendes kerékvágásba, mégsem lehet pálfordulással vádolni a kormányt. Mert amikor Boris Johnson brit miniszterelnök még február végén felvázolta a négylépcsős nyitás menetrendjét, nem győzte hangsúlyozni, hogy a kitűzött céldátumok – így június 21-e is – csupán az optimális esetben alkalmazható legkorábbi időpontot jelölik. Az egyes lépcsők közötti öthetes intervallumok éppen arra szolgáltak, hogy ezalatt elemezhessék az addigi enyhítések hatásait, és ennek alapján döntsenek a következő lépésekről.
Az első három fázist nem zavarta meg váratlan esemény, így mostanáig minden a tervek szerint haladt. Most sem arról van szó, hogy a szakemberek rosszul mérték volna fel a korábbi lazítások hatásait, hanem a koronavírus Indiában felfedezett delta variánsának elterjedése miatt kellet módosítani a terven.
Az utóbbi hetekben ugyanis ismét jelentős emelkedés tapasztalható az új megbetegedések számában, és ezek 90 százalékát a brit variánsnál is fertőzőbb delta variáns okozza.
A kórházi ápolásra szorulók száma egyelőre nem emelkedik ugyanilyen mértékben, ami arra utal, hogy az oltás e variáns ellen is véd, de a szakemberek szerint az új mutáns legyőzéséhez még inkább szükség van az oltás második dózisára – amelyet viszont eddig csak a lakosság 58 százaléka kapott meg.

Fotó: MTI/AP/Frank Augstein
A következő négy hétben ezért tovább akarják gyorsítani az oltási kampányt, hogy július 19-ig minden negyven év fölötti lakos megkapja a második adag vakcinát is – az eddigi 12 hét helyett akár már nyolc hét elteltével. Közben folyik a fiatalok első körös oltása is – 40 év alatt mindenki mRNS-alapú vakcinát kap –, már a 21 éves korosztálynál tartanak, ez azt jelenti, hogy a lakosság közel 80 százaléka megkapta az első dózist (egydózisú vakcinát egyelőre nem használnak a szigetországban). Hosszabb távon azt is tervezik, hogy az idősotthonokban dolgozó személyzetnek kötelezővé tegyék a két dózis felvételét, de ennek törvénybe foglalása legkorábban ősszel várható.