Mától tárt karokkal várja Spanyolország a turistákat

Spanyolországban múlt pénteken bezárt az utolsó Covid-szálloda, a mindkét dózissal beoltottak száma pedig átlépte a tízmilliót, ám a nyájimmunitás még várat magára. Az ibériai ország mától korlátozások nélkül beengedi a koronavírus ellen beoltott külföldieket: elfogadják a gyógyulási igazolásokat, illetve az Európai Bizottság által jóváhagyott antigénteszteket is. A spanyol kormány eközben komoly válságba került a sorozatos nehézségek miatt.

2021. 06. 07. 8:00
Covid-19 measures in Barcelona
BARCELONA, SPAIN - MAY 8: A crowd of people is seen on the beach of Barceloneta, in Barcelona, Spain on May 8, 2021. Due to the coronavirus (Covid-19), Catalonia is in a state of alarm. The use of facemasks and maintaining social distance is mandatory in all public spaces to contain the spread of COVID- 19 pandemic in Barcelona on May 8, 2021. Adria Puig / Anadolu Agency (Photo by Adria Puig / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP) Fotó: ADRIA PUIG
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnyitja határait Spanyolország a külföldi állampolgárok előtt. Mától mindenki, akit beoltottak az Európai Gyógyszerügynökség vagy a WHO által jóváhagyott vakcinák valamelyikével, korlátozások nélkül utazhat be az ibériai országba. Ez azt jelenti, hogy minden spanyol repülőtéren és kikötőben szabad utat kapnak a Pfizer-, a Moderna-, az AstraZeneca-, a Janssen- és a Sinopharm-vakcinával beoltottak. Fontos azonban, hogy az utazóknak a teljes oltási folyamaton át kell esniük ahhoz, hogy korlátozások nélkül léphessenek be, vagyis a második oltástól számított – az egydózisú Janssen esetén az elsőtől – 14 napnak is el kell telnie ahhoz, hogy a vakcinaigazolást elfogadják.

Akik nem kaptak védőoltást, azok is beutazhatnak Spanyolországba, de nekik továbbra is fel kell mutatniuk egy negatív teszteredményt, mely mostantól nem lehet régebbi 48 óránál. Cserébe Spanyolország a PCR-tesztek mellett az Európai Bizottság által jóváhagyott antigéntesztek eredményeit is elfogadja mától. További könnyítés, hogy azok is szabadon érkezhetnek nyaralni, akik átestek a koronavírus-fertőzésen, és erről fel tudnak mutatni egy hivatalos gyógyulási igazolást.

Szükség van a nyaralókra

A beutazási szabályok lazításával a kormány nem titkolt célja, hogy visszaszerezze a 2019-ben vendégül látott 83 millió turista hatvan-hetven százalékát, mert csak így tudja talpra állítani gazdaságát. A tervek teljesítését hátráltatja, hogy a legnagyobb célpiac, az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Boris Johnson ezen a héten sem javította Spanyolország besorolását, és továbbra sem ajánlja állampolgárainak, hogy ott töltsék szabadságukat. A spanyol turisztikai ágazat a brit turizmus nélkül júniusban heti 386 millió eurós veszteséget könyvel majd el.

A britek aggodalma ellenére a statisztikai adatok biztatók: a százezer lakosra jutó fertőzöttek száma 102-re csökkent, Madridban ennek köszönhetően bezárt az utolsó Covid-szálloda is. Tavaly tavasszal 14 hotelt alakítottak át „gyorskórházzá”, ahová az enyhe tünetekkel jelentkező betegeket szállították. Péntektől azonban nem látnak el több fertőzöttet az utolsó ilyen szálláson sem. Szintén pénteken átlépte a tízmillió főt a koronavírus ellen immunizáltak száma, vagyis a 47 milliós lakosság 21 százaléka most már ellenálló a Covid–19-cel szemben.

A nyájimmunitás még messze van

A nyájimmunitás azonban még várat magára. Ennek elérését augusztusra tűzte ki a kormány, mely mostanra országszerte feloldotta a legszigorúbb korlátozásokat: már nincs érvényben kijárási tilalom és régiós karantén sem, sőt a szerdai régióközi ülésen megállapodtak abban is, hogy a diszkók közel egy év után ismét kinyithatnak. Az ellenzéki vezetés alatt álló régiók, köztük Madrid és Andalúzia is ellenzi a döntést és nem akarja bevezetni az új előírást.

A spanyol kormány egyre többször kerül összetűzésbe az ellenzéki vezetés alatt álló régiókkal, főleg miután tekintélye hetek óta csökken a csőstül érkező nehézségek miatt. A Vozpópuli című napilap megbízható forrásokra hivatkozva állítja: a Pedro Sánchez vezette kormány válságban van, több szocialista kormánytag hetek óta rebesgeti, hogy kritikus időszakot élnek meg, emiatt a miniszterelnök még nyáron teljes átalakításra készül, melynek részeként több tárca megszűnik, és egyes hatásköröket is átszervez.

A belpolitikai káosz kódolva van

A kormányválság Pablo Iglesias miniszterelnök-helyettes áprilisi távozásakor kezdődött. Az Unidas Podemos (Együtt képesek vagyunk) vezetője ugyanis elhagyta a kormányt, hogy induljon a madridi választásokon, ahol kis híján az utolsó helyen végzett, emiatt vissza is vonult az aktív politikai élettől. A kormányzó szocialisták is nehéz pillanatokat éltek meg Madridban: történelmük legrosszabb eredményét érték el, miután a jobboldal majdnem megszerezte az önálló kormányzáshoz szükséges többséget. Ezt követte a Marokkó és Spanyolország közötti diplomáciai konfliktus, melynek következtében tízezer migráns lépett be illegálisan Ceutába. A kormány képtelen megoldani a válságot, sőt minden lépésével rontja a két ország közti viszonyt. A katalán politikai foglyok kegyelméről született döntés végleg feltette az i-re a pontot, ugyanis a spanyolok nyolcvan százaléka nem ért egyet a lépéssel. A Sánchez-kormány azonban pártfogókat keres, hogy védje pozícióját. A kegyelmi intézkedéssel maga mellé akarja állítani a katalán nacionalistákat, ezért semmi sem tántorítja el attól, hogy legkésőbb július­ban tényleg megadja a kegyelmet a 2012 óta letartóztatott és elmenekült katalán politikusoknak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.