– Moszkvát meglepte a cseh kormány bejelentése, nem voltak felkészülve erre az ügyre, ugyanis az orosz–cseh viszony alapvetően pozitív volt, és a mostani botrány eddig csak hátrányokkal járt mindkét országnak
– hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Ilyash György, a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője, emlékeztetve arra, hogy Csehország és Oroszország között idén áprilisban tört ki éles diplomáciai konfliktus. Prága szerint a 2014-ben a dél-morvaországi vrběticei hadianyagraktárakban történt robbanások mögött az orosz katonai hírszerzés állt. Ezt Moszkva elutasítja, és bizonyítékokat követel. Ugyanakkor Oroszország teljesítette a cseh kormány követelését, és a Csehország által megszabott hétfői határidőig a prágai orosz nagykövetség létszámát hét diplomatára és 25 adminisztratív-műszaki munkatársra korlátozták.
– Áprilisban a cseh kormány teljes kapkodásban, zavarosan nyilatkozott a sajtónak: kijelentették, hogy közzéteszik azokat a dokumentumokat, amelyekre hivatkozva kirobbantották a konfliktust, majd ezt később visszavonták
– emelte ki Ilyash György. A szakértő elmondta azt is, hogy a kijelentéssel kapcsolatban láthatóan hiányzott az előzetes nemzetközi egyeztetés, ugyanakkor az EU és a NATO is kiáll a csehek mellett.
Ilyash György szerint több magyarázat is van arra, mi állhat a mögött, hogy a cseh kormány kirobbantson egy ilyen konfliktust Oroszországgal. – Vegyük alapnak azt, hogy Prága igazat állít, noha furcsa az, hogy hét év után hozzák nyilvánosságra a történteket, és maga a kijelentés sem volt jól előkészítve.
Ezenkívül a konfliktus hatással van több belpolitikai folyamatra is, a kormányzat csökkenő népszerűségére, az orosz Szputnyik V vakcina beszerzésére, a Dukovany atomerőmű befejezésére és a Roszatom kizárására
– mondta a szakértő.

Moszkva viszont ezt nem nézte tétlenül: Csehországot felvette az Oroszországgal szemben barátságtalan országok listájára, ahol így a csehek mellett csak az Egyesült Államok található.
– Prága helyében nem lennék nyugodt, ugyanis nem zárható ki, hogy előbb vagy utóbb az oroszok találnak majd olyan ügyet, amit kijátszhatnak a csehek ellen, ugyanakkor az oroszok pragmatikusak a külpolitikában, nem akarnak oroszellenességet
– emelte ki Ilyash György. Szerinte a közép-európai régióban nincs általános szembenállás Moszkvával. Ez Oroszországnak sem érdeke: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a cseh konfliktussal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ugyan a cseh kormány gerjeszti a feszültséget, ettől még a két ország kapcsolata nem fog rosszra fordulni, mert a két nép nem ellensége egymásnak.
Ilyash György szerint az orosz viszonylatban kétfajta megközelítés létezik Európában: egyes országok, például a balti országok, az északi országok, a lengyelek elutasítanak minden együttműködést Moszkvával. Az országot kizárnák a nemzetközi és gazdasági együttműködésekből. A pragmatikus országok, mint Franciaország, Németország és Magyarország is elfogadja, hogy Oroszországot, mivel nagyhatalom, nem lehet elszeparálni, karanténba zárni; viták ugyan vannak, de Moszkva nélkül nincs stabilitás Európában.
Ilyash György hozzátette:
meghatározó lesz Joe Biden amerikai elnök és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin júniusi találkozója.