A negyedik járványhullámra készül a német ellenzék

Hatékonyabb felkészülést, az oltási kampány felgyorsítását követelik a kormánytól.

2021. 07. 03. 15:26
Düsseldorf, 2021. július 2. Utasfelvételre váró emberek sorban állnak a düsseldorfi nemzetközi repülõtéren 2021. július 2-án, miután Németország Észak-Rajna-Vesztfália tartományában elkezdõdött a nyaralási szezon és Európa több országában is feloldották a koronavírus-járvány megfékezése érdekében bevezetett utazási korlátozásokat. MTI/EPA/Sascha Steinbach Fotó: Sascha Steinbach
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyedik járványhullámra figyelmeztetnek a német ellenzéki pártok: a Zöldek, a Die Linke és a liberális FDP arra szólította fel a szövetségi kormányt, hogy a korábbiaknál jobban készítsék fel az országot az esetlegesen növekvő fertőzöttségi mutatókra. Az említett pártok politikusai főként a koronavírus elsőként Indiában felbukkanó, delta variánsa miatt aggódnak; a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) becslései szerint már nagyjából minden második fertőződés a B.1.617.2 megjelöléssel is nyilvántartott változatnak tulajdonítható.

– Már most fel kell készülnünk az őszi időszakra, főleg az iskoláknak kell számítaniuk a fertőzöttek számának esetleges növekedésére

– figyelmeztetett Janine Wissler, a Die Linke társelnöke, aki hangsúlyozta: az előző hullámra se készült fel a kormány.

Utasfelvételre váró emberek állnak sorban a düsseldorfi nemzetközi repülőtéren 2021. július 2-án
Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach

A politikus több koronavírusteszt elvégzését javasolja a nyári szezon után, valamint több iskolabuszt üzemeltetne, hogy a diákok közt is megvalósítható legyen a megfelelő távolságtartás. Wissler arra is felhívta a figyelmet, hogy az oltások beadását fel kell gyorsítani a nyár folyamán, és számítani kell arra, hogy harmadik oltásra is szükség lehet. Jens Spahn egészségügyi miniszter a korábbi hírek szerint a jövő évre több mint kétszázmillió adag oltóanyag beszerzését tervezi, hogy minden lakosnak ismét be lehessen adni a koronavírus elleni vakcinát. A miniszter nemrégiben arra is figyelmeztetett, hogy ősszel ismét szükség lehet a korábban eltörölt korlátozások egy részének újbóli bevezetésére.

– A delta változatnál a szövetségi kormány korábbi kudarcait nem szabad megismételni

– szögezte le Katrin Göring-Eckardt, a Zöldek társfrakcióvezetője, aki szerint az alacsony fertőzési adatok ellenére még korai lenne fellélegezni.

Koronavírus elleni védőoltásra várakoznak idős emberek a kölni KölnMesse kiállítási központban kialakított oltóközpontban 2021. február 8-án.
Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach

Göring-Eckardt szerint minél előbb létre kell hozni tesztállomásokat a határokon, és mindenkit, aki belép az országba – különösen a külföldről hazatérő nyaralókat – kötelezni kell a tesztek elvégzésére. A politikus hozzátette: akik magas kockázatú országból lépnek be Németországba, azokat kétszer kellene tesztelni, továbbá az oltási kampánynak olyan embereket is meg kell céloznia, akik korábban vonakodtak felvenni a koronavírus elleni vakcinát vagy a második oltásra már nem mentek el. Marco Buschmann, az FDP politikusa szintén az oltási kampány átalakítását és újabb mobil oltási pontok felállítását javasolja.

– A szövetségi kormány vásároljon oltóanyagokat azoktól az országoktól, amelyekben az oltási hajlandóság csökken. Ez például jelenleg az Egyesült Államokra igaz

– jelentette ki Buschmann.

Az RKI pénteki kimutatása szerint egy nap alatt 649 fertőződést szűrtek ki tesztekkel, csaknem 20 százalékkal kevesebbet az egy héttel korábbi 774-nél. A védőoltás legalább egy adagját a lakosság 55,6 százaléka kapta meg eddig.

A lakosság is aggódik

A Die Welt német napilap és az ARD országos köztelevízió megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint a német lakosság is tart az újabb járványhullámtól: a németek majdnem kétharmada, 64 százaléka aggódik a koronavírus fokozottan fertőzőképes új változatainak terjedése miatt. Ugyanakkor az aktuális járványhelyzetet a lakosság többsége kedvezőnek ítéli. Ezt mutatja, hogy alig minden negyedik ember, a lakosság 27 százaléka tart attól, hogy elkapja a vírust vagy megfertőződik valaki a családjában. Ez ugyanúgy viszonylag alacsony arány, mint egy évvel korábban, a járvány első hullámának levonulása után, amikor a németek 28 százaléka tartott a fertőzéstől. Németországban május eleje óta gyengül a vírus alfa nevű, korábban britnek is nevezett változatának terjedése, azonban az RKI adatai szerint az Indiából származó mutáció egyre inkább kiszorítja a korábbi változatokat. A járvány enyhülése a korlátozások és szezonális időjárási hatások mellett az oltási kampánynak tulajdonítható.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.