– Egyforma kapcsolataink vannak minden egyes afgán belpolitikai erővel, és senkit nem részesítünk előnyben. Semlegességet vallunk, és őszintén szeretnénk elősegíteni a békét Afganisztánban, anélkül, hogy beavatkoznánk Afganisztán belügyeibe – mondja a Magyar Nemzetnek Iszmatulla Irgasev, Üzbegisztán afgán ügyekért felelős elnöki különmegbízottja. Az üzbég fővárosban szervezett nagyszabású regionális konferencia szünetében beszélgettünk vele, amely Közép- és Dél-Ázsia jövőjével, a gazdasági fejlődéssel, az infrastrukturális összeköttetésekkel és a digitális átalakulással foglalkozott. Mindez elképzelhetetlen egy stabil és békés Afganisztán nélkül.

Az elmúlt öt évben bámulatos politikai és gazdasági átalakuláson átesett Üzbegisztán is központi helyen foglalkozik szomszédjával. Irgasev szerint a regionális összeköttetések és a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok fejlesztése az afganisztáni nemzeti megbékélés egyik eszköze lehet, és az ország a híd szerepét töltheti be Közép- és Dél-Ázsia összekötésében.
– Afganisztán ősi szomszédjai vagyunk. A közös történelem, a közös kultúra, a szokások és a vallás is összeköt bennünket
– mondja az üzbég elnök afganisztáni különmegbízottja. Emiatt szerinte az egyetlen helyes út Taskent számára a semlegesség, a belügyekbe való be nem avatkozás. Ennek megfelelően minden afgán belpolitikai erővel tárgyalnak, beleértve az Asraf Gháni elnök által vezetett kormányzatot és a tálibokat is.

Fotó: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko
A tálibok több évnyi harcokat követően 1996-ra vonták ellenőrzésük alá Afganisztán nagy részét, és létrehozták a vallási fanatizmusra épülő államot, az úgynevezett Iszlám Emirátust. Bevezették az iszlám jogrendszert, a sariát, betiltották a nők iskoláztatását, az ünnepségeket, a filmkészítést, a televíziót és a világzene hallgatását. Kötelezővé tették a szakállnövesztést a férfiaknak, illetve kínzással, megcsonkításokkal és nyilvános kivégzésekkel büntették meg a rendszer ellenségeit. A mozgalom az al-Kaida terrorszervezet és más muzulmán terrorsejtek 1999 utáni befogadásával nemzetközi biztonsági kockázattá vált. A 2001. szeptember 11-i merényletet követően az Egyesült Államok háborút indított Afganisztánban, a tálibok hatalma néhány hónap alatt összeomlott, azonban nem tűntek el, és az ország déli, dél-keleti területeire húzódtak vissza.