– A kapitalizmus verseny nélkül nem kapitalizmus. Ez kizsákmányolás – jelentette ki Joe Biden. Az amerikai elnök ezt azután mondta, hogy

Ferenc pápa halála után óriási tömeg lepte el a Vatikánt
Kígyózó sorokban várakoznak az emberek.
– A kapitalizmus verseny nélkül nem kapitalizmus. Ez kizsákmányolás – jelentette ki Joe Biden. Az amerikai elnök ezt azután mondta, hogy
kihirdette legújabb rendeletét, amelynek célja, hogy visszaszorítsa a technológiai óriásvállalatok monopóliumát.
A BBC News információi szerint Joe Biden a 72 pontot tartalmazó dokumentumban arra figyelmeztet, hogy a nagy technológiai cégek túl sok személyes információt gyűjtöttek, felvásárolták a potenciális versenytársakat és tisztességtelenül versenyeztek a kisvállalkozásokkal. Ezért az elnök többek között olyan ajánlásokat vezetne be, mint
a különböző cégek egyesülésének alaposabb ellenőrzése a technológiai szektorban, a tisztességtelen versenymódszerek megakadályozása az internetes piacokon, valamint szükséges új szabályokat meghatározni az adatgyűjtésről.
Az utóbbit a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság határozná meg. Az időzítés sem véletlen: pár héttel ezelőtt a Fehér Ház igazságügyi bizottsága megszavazta a monopóliumellenes törvényjavaslatok jóváhagyását, amelynek értelmében a nagy technológiai cégeket arra kényszeríthetik, hogy átalakítsák vagy akár szét is bontsák vállalkozásukat. Korábban több techcéget különféle perekkel is sújtottak arra hivatkozva, hogy megsértették a versenyjogot és versenyellenes magatartást folytattak. Hírügynökségi jelentések szerint legutóbb pár nappal ezelőtt három tucat amerikai állam és a főváros, Washington is beperelte a Google-t a versenyszabályok megsértése címén.
Úgy tudni, a felperesek azt kifogásolják egy kaliforniai szövetségi bíróságon benyújtott keresetükben, ahogyan a Google az Android operációs rendszerrel ellátott okostelefonokon működteti az alkalmazásokat kínáló Play áruházat. A Google tiltja a Play áruházban az általa kifogásolt tartalmú applikációk megjelenését, egyesektől megköveteli fizetési eszközeinek igénybevételét, illetve a tartalmak és a szolgáltatások eladásából származó bevételeik után harmincszázalékos bizományosi díjat szed be.
Az ilyen gyakorlat miatt a Google-t bírálatok érték az alkalmazások fejlesztői részéről, különösen azután, hogy a vállalat szeptemberben bejelentette: megkövetei a szabályok betartását.
Nemcsak az Egyesült Államok, de az Európai Bizottság is hatalmas büntetéseket szabott ki a cégre a trösztellenes szabályok megsértése, dominanciára törő magatartás, illetve piaci erőfölényével való visszaélés miatt. Tavaly októberben az amerikai igazságügyi minisztérium elindított egy monopóliumellenes keresetet a Google ellen. Idesorolható az az eset is, amikor tavaly júliusban meghallgatták a Facebook, a Google, az Amazon és az Apple vezetőit, majd az amerikai kongresszus alsóházának versenyügyi albizottsága által kiadott jelentésben bemutatta a techóriások versenyellenes stratégiáinak legkülönbözőbb formáit és javaslatokat is tett a probléma megoldására, többek között a domináns vállalatok feldarabolásán keresztül.
Joe Biden komoly lépéseket tett a digitális óriáscégek hatalomkoncentrációjának megakadályozására és kinevezte a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság élére Lina Khant, azt a 32 éves jogászt, aki a fent említett cégek egyik leghangosabb kritikusa.
Januárban a BBC Hardtalknak adott interjújában arról beszélt, hogy lediplomázása után kezdett érdeklődni a versenyjog iránt. A fiatal jogász akkor úgy fogalmazott: „Ami világossá vált, hogy az Egyesült Államokban szisztematikus tendencia figyelhető meg, és a piacokat nagyon kevés vállalat irányította. A magánvezetők kis csoportja határozza meg a szabályokat, hogy ki és milyen feltételekkel használja az infrastruktúrát.”
A BBC News hozzátette: az Amerikai Kereskedelmi Kamara bírálta a rendeletet, ugyanis szerintük arra a hibás meggyőződésre épül, hogy a gazdaság túlkoncentrált.
Kígyózó sorokban várakoznak az emberek.
Nincs alku a Krímről, folytatódik a háború?
A magyar külgazdasági és külügyminiszter úgy fogalmazott: Súlyos biztonsági kihívásokkal nézünk szembe.
Dél-Afrika elnökével tárgyal az ukrán államfő.
Ismét elhalasztották a választást Ukrajnában, Brüsszel és Magyar Péterék mégis felvennék az országot az unióba
A családját hibáztatja a fonói drogos gyilkos
3 csillagjegyre sorsdöntő fordulat vár 2025 májusában: kozmikus energiák lépnek mozgásba
Kiszivárogtak a kérdések: ettől jöhetett idegbe Magyar Péter
A Vámpírnaplók szereplői akkor és most! Nézd meg, mennyit változtak kedvenc szereplőid − GALÉRIA
Háború Ukrajnában és Izraelben: Kiszivárgott Trump béketerve + videó
Gálvölgyi leleplezte az RTL fondorlatos tervét, kiderült a titok Majka daláról
Zalánki csalódott, amiért lemaradt a BL négyes döntőjéről
Meghalt a nyíregyházi kislány, aki a fürdővízbe ejtette a telefonját, amikor a kádban mobilozott
Ferenc pápa halála új korszakot nyit-e a Vatikánban?
Keane a Fradi kispadjára szoruló Varga Barnabás sorsáról beszélt
Arda Güler gólja után Ancelotti üzent a játékosának: Ilyeneket nem csinálhat
Kígyózó sorokban várakoznak az emberek.
Nincs alku a Krímről, folytatódik a háború?
A magyar külgazdasági és külügyminiszter úgy fogalmazott: Súlyos biztonsági kihívásokkal nézünk szembe.
Dél-Afrika elnökével tárgyal az ukrán államfő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.