Több városban is a kormány ellen tüntettek Kubában

A kormányellenes tüntetésekre válaszul a Díaz-Canel kormány támogatói is megjelentek az utcákon.

Magyar Nemzet
2021. 07. 12. 11:23
Havanna, 2021. július 12. Kormánybarát tüntetõk Havannában 2021. július 11-én. A kormánnyal szimpatizáló tüntetõk azután tartottak demonstrációt, hogy több kubai városban is kormányellenes tüntetések voltak, hasonló volumenû demonstrációkra évtizedek óta nem volt példa a karibi szigetországban. MTI/EPA/EFE/Ernesto Mastrascusa Fotó: Ernesto Mastrascusa
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több kubai városban is kormányellenes tüntetések voltak vasárnap, hasonló volumenű demonstrációkra már több mint huszonöt éve nem volt példa a karibi szigetországban. Havannától Santiagóig több ezren vonultak utcára, hogy így tiltakozzanak a nehéz gazdasági helyzet és általánosságban véve is a „diktatórikus” vezetés és a rossz kormányzás, illetve a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások ellen. Helyszíni tudósítások szerint a fővárosban a különleges erők és a rendőrök nagy erőkkel jelen voltak. Az EFE spanyol hírügynökség arról számolt be, hogy több helyen erőszakosan léptek fel a békés tüntetőkkel szemben, és a mobilinternetet is lekapcsolták az illetékes szervek.

A mintegy ötvenezres lélekszámú San Antonio de los Banosban a tömeg azt skandálta, hogy „Le a diktatúrával!”, valamint hogy „Nem félünk!”. Tiltakozás volt Palma Sorianóban, Alquízarban és Guira de Melenában is. A tüntetések főként a szegényebb településeken és városrészeken bontakoztak ki, többnyire fiatalok vettek részt a megmozdulásokban. A demonstrációk az interneten szerveződtek, a történéseket a közösségi oldalakon élőben közvetítették. Miguel Díaz-Canel kubai elnök televíziós beszédében az Egyesült Államokat tette felelőssé a tüntetésekért, s felszólította támogatóit, hogy ne üljenek fel a provokációknak. Emellett hangsúlyozta, hogy hívei akár életük árán is készek megvédeni a kormányt.

– Az éhínség, a gyógyszerhiány és az áramkimaradások miatt vagyok itt. Mindenből hiány van. Teljes változást akarok: kormányváltást és többpárti választásokat

– nyilatkozta egy negyvenes éveiben járó férfi, aki nem akarta megadni a nevét a megtorlástól tartva. A 17 éves Yusniel Pérez, egy követ tartva a kezében, szintén hasonló problémákról számolt be.

A hatóságok elítélték, hogy egyesek „olyan képet próbálnak sugározni az országról, mintha teljes káosz lenne, ami közel sem felel meg a valóságnak”. A koronavírus-járvány kezdete óta azonban a lakosság életszínvonala jelentősen romlott: az üzemanyaghiány mellett tovább nőtt az élelmiszer- és gyógyszerhiány is Kubában, az emberek gyakran órákat töltenek el hosszú sorokban olyan alapvető szükségletek megvásárlása miatt, mind például a csirkehús és a mosószer. A kormányellenes csoportok egy humanitárius folyosó kialakítását szorgalmazták, Havanna azonban elutasította a kezdeményezést arra hivatkozva, hogy Kuba nem konfliktuszóna. Az 11,2 millió lakosú országban eközben rekordot döntött az új fertőzöttek és a halálos áldozatok száma, az elmúlt 24 órában 6923 új esetet és 47 halottat regisztráltak.

– Ezek a számok riasztóak és napról napra nőnek

– jelentette ki Francisco Durán, a kubai egészségügyi minisztérium járványügyi szakértője.

A Díz-Canel kormány az év elején igyekezett gazdasági reformokat bevezetni, melyek eredményeként a helyi pénz, a kubai peso leértékelődött és a magánszektor egyre nagyobb szabadságot kapott. Ez az országban a legnagyobb kormányellenes megmozdulás a Szovjetunió összeomlása utáni súlyos gazdasági válság idején, 1994 augusztusában kirobbant, zavargásba torkolló tüntetés óta.

Az Egyesült Államokban többen kiálltak a kubai tiltakozások mellett: Miami városában a kubai közösség tagjai vonultak az utcákra, Ron DeSantis, Florida kormányzója pedig azt írta közösségi oldalára, „Florida támogatja Kuba népét, amikor utcára vonulnak a havannai zsarnoki rezsim ellen. A kubai diktatúra évtizedek óta elnyomta a kubaiakat és most megpróbálják elhallgattatni azokat, akik elég bátrak felemelni hangjukat a katasztrofális politika ellen”.

– Az Egyesült Államok támogatja a véleménynyilvánítást és a gyülekezés szabadságát Kuba-szerte, és határozottan elítéli az egyetemes jogaikat gyakorló békés tüntetők elleni fellépést

– jelentette ki Jake Sullivan, Joe Biden amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója.

Kormánybarát tüntetők Havannában 2021. július 11-én, akik azután tartottak demonstrációt, hogy több kubai városban is kormányellenes tüntetések voltak
Fotó: MTI/EPA/EFE/Ernesto Mastrascusa

A kormányellenes tüntetésekre válaszul a Díaz-Canel kormány támogatói is megjelentek az utcákon, közéjük tartozott az 52 éves Aylin Guerrero is, aki úgy véli, hazafiként kötelessége megvédenie a kormányt. A kormánypártiak azzal vádolták a tüntetőket, hogy zsoldosok, akiket az Egyesült Államok fizet, ugyanis a Fehér Ház évente körülbelül húszmillió dollárt fordít arra, hogy „támogassa a demokráciát” a karibi országban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.