A tálibok és az afgán kormány célja is a békés hatalomátadás

Az orosz külügyi szóvivő szerint a világ elborzadva figyeli az amerikai kísérlet eredményét.

Magyar Nemzet
2021. 08. 15. 15:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A már az afgán főváros kapujába is eljutott tálib lázadók és a kormány is békés hatalomátadásra készül a vasárnapi nyilatkozataik szerint.
Abdul Szattar Mirzakval belügyminiszter közölte: 

– Nem kell aggódniuk az afgánoknak, a tálibok nem támadják meg Kabult, békés lesz a hatalomátadás egy átmeneti kormány számára.

Egy meg nem nevezett tisztségviselő pedig hozzátette: a tálibok tárgyalóküldöttséget menesztettek az elnöki palotába a hatalomátadás előkészítésére. A tálibok is közölték, hogy Kabul békés megszállására törekszenek, és békés hatalomátadást akarnak.

Közben Kabulban az emberek enyhe pánikban próbálták meg kivenni megtakarított pénzüket a bankokból és élelmiszert vásárolni 

– írta a DPA hírügynökség. Asraf Gáni afgán elnök a sajtóhoz eljuttatott videóüzenetében felszólította a biztonsági erőket, hogy a közrend fenntartásával „garantálják minden állampolgár biztonságát, akadályozzák meg a káosz kialakulását vagy a fosztogatást”.  

– Önzésükről lemondva komoly tárgyalásba kell kezdeniük az ország leendő átmeneti koalíciós kormányáról az afganisztáni konfliktusban szemben álló feleknek – jelentette ki Zamir Kabulov, az orosz külügyminisztérium második ázsiai osztályának vezetője vasárnap a Rosszija 1 televíziónak. A diplomata a tálibok sikerét a hivatalban lévő afgán kormány gyengeségével magyarázta. 

– A kormányt húsz éven át támogatták a nyugatiak, az amerikaiak és a NATO-sok képezték ki a hadseregüket. Láthatjuk ennek a kiképzésnek a minőségét – mondta.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő vasárnapi Telegram-bejegyzésében hangot adott véleményének, miszerint az afganisztáni konfliktusban szemben álló mindkét fél egyaránt „az amerikai gondolkodási folyamat terméke”. 

– A világ elborzadva figyeli az Egyesült Államok soros történelmi kísérletének eredményét

– írta.

A svéd állami rádió hivatalos forrásra hivatkozva jelentette, hogy Svédország még vasárnap kimenekíti kabuli nagykövetsége minden alkalmazottját az országból. India bejelentette, hogy kabuli nagykövetsége nem zár be, de a kormány kidolgoz egy kiürítési tervet szükség esetére. Az Egyesült Arab Emírségek pedig közölte, hogy Flydubai nevű légitársasága hétfőtől felfüggeszti kabuli járatait. Edi Rama albán miniszterelnök bejelentette vasárnap, hogy országa ideiglenesen befogad több száz olyan afgánt, aki a nemzetközi erőknek dolgozott – főleg tolmácsolt – a megszállás idején, és – félve a táliboktól – el akarja hagyni hazáját. 

Albánia Washington kérésére ad ideiglenes menedéket olyan afgánoknak, akiknek az Egyesült Államok előzőleg már befogadást ígért. 

Rama hozzátette, hogy amerikai civil szervezetek hasonló kérését is teljesítik, ami afgán értelmiségiek, nőjogi aktivisták ideiglenes befogadására vonatkozik.

Ferenc pápa vasárnap déli üzenetében az Úrangyala imádság után azt mondta: osztja mindenki egyöntetű aggodalmát az afganisztáni helyzet miatt, miután a tálib lázadók Kabul kivételével ellenőrzésük alá vonták az egész országot. Az egyházfő imádkozott azért, hogy „elhallgassanak a fegyverek, és a tárgyalóasztalnál találjanak megoldást” a válságra. Afganisztán háború sújtotta lakosai csak ily módon térhetnek vissza otthonukba, és élhetnek békében és biztonságban.

Ausztria bejelentette, hogy még augusztusban vagy szeptemberben online konferenciát akar rendezni az Afganisztánnal szomszédos országok támogatására, gondolva arra, hogy ezeknek menekültáradattal kell majd számolniuk.

A brit parlamentben rendkívüli ülés lesz a jövő héten az afganisztáni helyzetről, ezért a képviselőket erre az alkalomra visszahívják nyári szabadságukról – jelentette a Sky News hírtévé meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. Szintén a brit média jelentette, hogy Nagy-Britannia hétfő estig kimenekíti minden diplomatáját Afganisztánból, csak diplomaták maroknyi csoportja marad ott szolgálatban a kabuli repülőtéren.

Borítókép: Tálib zászló lobog a délnyugat-afganisztáni Kandahárban, Afganisztán második legnépesebb városában 2021. augusztus 14-én. Fotó: MTI/EPA

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.