Az ENSZ segélyszervezetei megkongatták pénteken a vészharangot Afganisztánnal kapcsolatban, humanitárius katasztrófától tartanak a tálib lázadók gyors területfoglalásának hatására. Shabia Mantoo, a menekültügyi főbiztosság (UNHCR) szóvivője azt mondta:
főleg a nők és a gyerekek próbálnak biztonságos helyre menekülni a tálibok elől.
Felszólította Afganisztán szomszédos országait, hogy tartsák nyitva határaikat a menekülők előtt. Az UNHCR kész segíteni ezen országok kormányainak abban, hogy ha szükség lesz rá, el tudják látni humanitárius feladataikat – tette hozzá.
Az Élelmezési Világprogram (WFP) szóvivője, Tomson Phiri pedig azt mondta:
a lakosság mintegy harmadának nem biztosított az élelemellátása. Ha csak a gyerekeket számolják, közülük kétmillió szorul segélyre. A WFP-nek 200 millió dollárra lenne szüksége ahhoz az év végéig, hogy biztosítani tudják a rászorulóknak az élelmet.
Phiri hozzátette, „tartunk attól, a legrosszabb még hátravan”.
Afganisztánban drámai mértékben romlott a biztonsági helyzet azóta, hogy májusban megkezdődött a nemzetközi erők kivonása. A radikális iszlamista tálib felkelők átfogó offenzívát indítottak a kormányerők ellen, azóta nagy területeket vontak uralmuk alá, kiszorítva az ellenállást alig tanúsító kormányerőket. Péntekre a tálibok elfoglalták Afganisztán második legnépesebb városát, Kandahárt, és péntekre Hilmend tartomány fővárosa, Laskargáh is elesett.
Borítókép: Kabul, 2016. november 8. Afgán belföldi menekültek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) kabuli táborában 2016. november 8-án. Fotó: MTI/EPA/Dzsavad Dzsalali