Kedd délután rendkívüli videókonferencián egyeztetnek Afganisztánról az uniós tagállamok külügyminiszterei – ezt Josep Borrell, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be hétfőn a Twitteren.
Afganisztán válaszúthoz érkezett. A polgárok biztonsága és jóléte, valamint a nemzetközi biztonság forognak kockán
– írta az uniós diplomácia vezetője. Az EU recsegő-ropogó külpolitikáját már a hétvégén megannyi kritika érte, amiért az eszkalálódó afgán helyzet közepette a politikai nyilatkozatok szintjén is késés volt tapasztalható.
Charles Michel, az Európai Tanács vezetője végül vasárnap este szólalt meg az ügyben: mint azt a Twitteren írta, folyamatosan egyeztet Josep Borrellel a fejleményekről, az uniós állampolgárok, alkalmazottak és családtagjaik biztonsága pedig rövid távon egyértelmű prioritást jelent.
Ugyanennyire egyértelmű, hogy tanulságokat kell levonnunk a történtekből
– tette hozzá önkritikusan. Az EU bizottságának külügyekben illetékes szóvivője hétfőn az amerikai külügyminisztérium kezdeményezésére készült közleményt osztott meg – ebben a világ összesen hatvan országa, köztük huszonöt uniós állam szorgalmazzák, hogy a tálibok biztosítsák a szabad elutazást mindazoknak, akik el akarják hagyni Afganisztánt.
Ursula von der Leyen, az Európa Bizottság elnöke lapzártánkig saját közleménnyel még nem állt elő, hanem a nemzetközi közösség idézett dokumentumát hozta nyilvánosságra a közösségi oldalain.
Az afgánok megérdemlik, hogy békében, biztonságban és méltóságban élhessenek
– áll többek között a szövegben.
Segítségre szorul az EU
Az uniós országok egyébként hétfőn is folyamatosan menekítették a diplomatáikat, azok segítőit és családtagjaikat a tálibok kezére került országból. Németország, Franciaország, Hollandia, Dánia és Finnország a helyi diplomáciai képviseletek ideiglenes bezárásáról is tájékoztattak. Angela Merkel kancellár hétfőn Berlinben tízezerre becsülte a németek által Afganisztánból kimenekítendő személyek számát. Párizs szerint az afganisztáni francia intézményekben dolgozó, összesen hatszáz afgán már a múlt héten megérkezett Franciaországba. Helsinki összesen 170 helyi alkalmazottnak és családtagjainak kínált nemzetközi védelmet. Lengyelország negyvenöt afgánnak adott humanitárius vízumot. Az uniónak ugyancsak van saját missziója az országban, azonban a delegáció afgán tagjainak, helyi szakértőinek kimenekítését az uniós tagállamok végzik – Brüsszelnek ugyanis nincs jogosítványa saját hatáskörben humanitárius vízumok kiadására. Spanyolország az elsők között jelezte, hogy emiatt az uniós misszió segítségére siet.
Összetett és érzékeny megbeszéléseket folytatunk
– tájékoztatott az EU afgán küldöttségének helyzetéről a brüsszeli bizottság hétfőn.