Az ország oltóközpontjai, valamint a vakcinagyárak és elosztási központok elleni esetleges terrortámadásokra lehet számítani
– hívta fel a figyelmet az NZZ am Sonntag svájci vasárnapi lapnak nyilatkozva a svájci Szövetségi Hírszerző Szolgálat szóvivője, Isabelle Graber.
A hírszerzés hangsúlyozza, hogy Afganisztán tálib hatalomátvétele nem befolyásolja érdemben Svájc biztonsági helyzetét, a fő veszélyt azok a dzsihadisták jelenthetik, akik megpróbálhatják megtámadni azokat a helyeket, ahol nagy tömeg van – különösen az oltóközpontokat.
Egy ilyen támadás nagy tömegeket érne el, valamint intenzív sajtóvisszhangja lenne, ezért ideális célpont a terroristák számára
– tette hozzá a hírszerzés szóvivője.
Szerinte Svájc oltóközpontjai kiemelt helyen szerepelnek a lehetséges terroristacélpontok listáján, ugyanakkor hangsúlyozta: a titkosszolgálatnak nincs tudomása semmilyen konkrét tervről, amely megzavarhatja az oltási folyamatot. A svájci vakcinaszállításokat a svájci hadsereg koordinálja, az oltóanyagokat titkos helyeken tárolják.
Stefan Hofer, a szövetségi védelmi minisztérium szóvivője kiemelte, hogy
minden érintett folyamatosan kockázatelemzést végez és biztosítják az oltóanyag védelmét.
Az esetleges nemzetbiztonsági következmények miatt tavaly decemberben a svájci hadsereget bízták meg a védőoltási program lebonyolításával. Az NZZ am Sonntag szerint azonban többet lehetne tenni a biztonság fokozása érdekében: a lap megjegyezte, hogy például a mobil oltóbuszok biztonsági őrök nélkül járják az országot.
Helyben kell segíteni. Svájc már a múlt héten befejezte az evakuálást Afganisztánból. A Swissinfo svájci híroldal emlékeztetett: akkor Ignazio Cassis külügyminiszter elmondta, hogy összesen 292 embert menekítettek ki, a Svájci Fejlesztési és Együttműködési Ügynökség munkatársait és afgán segítőit. Hozzátette ugyanakkor, hogy Svájc nem tervez további kimenekítést. A híroldal cikke hozzáteszi, hogy a kormány pénzügyi segítség lehetőségét helyezte kilátásba az afganisztáni lakosságot támogató nemzetközi segélyszervezeteknek. A kormány a baloldali pártok és jogvédő szervezetek felhívása ellenére sem hajlandó humanitárius vízumot adni legalább 5000 menekültnek. Mario Gattiker migrációért felelős államtitkár elmondta, hogy a biztonsági aggályok lehetetlenné teszik a vízumok kiadását. Mint hangsúlyozta: összesen 500 ezer belső menekült van Afganisztánban, képtelenség lenne őket mind kimenekíteni. A svájci kormány prioritása ezzel szemben az, hogy helyben nyújtson segítséget.
Borítókép: A Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari vállalatok koronavírus elleni vakcináját adják be a 2017-ben kémiai Nobel-díjjal kitüntetett Jacques Dubochet svájci tudósnak a Morges egyik kórházában kialakított oltóközpontban 2021. január 11-én
Fotó: MTI/EPA-KEYSTONE/Laurent Gillieron