A német kancellár kísértetkastélya

Kihasználatlan, ám költséges a kormány hivatalos vendégháza.

2021. 09. 01. 6:23
GERMANY-FRANCE-EU-POLITICS-MIGRANTS Fotó: LUDOVIC MARIN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden ország vezetőjének kell egy nyugodt hely, ahol kicsit lélegzethez juthat, töprenghet, vagy éppen vendégeit fogadhatja. Az amerikaiaknak például ott van Camp David, ahová az elnökök szívesen visszavonulnak, és amelynek a falai között olyan történelmi események is zajlottak, mint a normandiai partraszállás megtervezése vagy az izraeli–egyiptomi béke tető alá hozása. – De mi van a németeknek? – tette fel a kérdést a Politico európai kiadása annak apropóján, hogy Angela Merkel német kancellár hamarosan leköszön.

Habár kevesebben hallottak róla, de 2007 óta Németországban a mesebergi kastély a szövetségi kormány hivatalos vendégháza. Meseberg egy alig százötven főt számláló, festői falu Berlintől mintegy hatvan kilométerre, ahol a tóparton egy XVIII. században épült barokk stílusú kastély áll. A háromszintes épülethez saját kert, borospince, étterem, sajtóterem, könyvtár és további lakórészek is tartoznak, ám összességében mégis egyszerűnek mondható a környék hasonló kastélyaihoz vagy külföldi kormányok vendégházaihoz viszonyítva. Camp Davidben például saját golfpálya, teniszpálya, úszómedence is szórakoztatja a lakókat. 

Ráadásul drága sem volt: a kastélyt egy alapítvány adta a szövetségi kormánynak, húsz évre jelképes egyeurós költségen.

Csakhogy a kormány vendégháza meglehetősen kihasználatlan. Ha csak tehette, Angela Merkel nem Mesebergbe húzódott vissza, inkább saját, uckermarki otthonát használta pihenésre és túrázásra. Ugyan időről-időre a világ vezetői politikusait is vendégül látták a kastélyban, ám a tárgyalásokat, találkozókat leggyakrabban egyszerűen Berlinben bonyolították le.  A statisztikák szerint 2015 és 2018 között például évente mindössze átlagosan nyolc alkalommal volt használva, ezek között nyilvános események is voltak.

És ha megvásárolni nem is kellett az épületet, azért fenn kell tartani. 

Ez az adófizetőknek évente ötmillió euróba (1,8 milliárd forintba) kerül, tetejébe a fent idézett időszakban csak a rendőrségi biztosítás 15,4 millió eurót vitt el. 

A Politico beszámolója szerint a „kísértetkastélynak” egyedül a helyiek örülnek igazán: az elmúlt években teljesen megújult a falu, és rengeteg új munkahely jött létre.

Borítókép: Rendőrök a mesebergi kastély előtt. Fotós: LUDOVIC MARIN

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.