Bár húsz évvel ezelőtt Hollandia az első európai országként legalizálta az azonos neműek házasságát, majd 2017-ben Németország, 2019-ben pedig Ausztria is követte a példáját, Svájc még mindig azon kivételek közé tartozik Nyugat-Európában, ahol a homoszexuális párok nem köthetik össze az életüket.
Az országban 2007 óta bejegyzett élettársi kapcsolaton keresztül biztosítanak jogokat a meleg és a leszbikus pároknak. Ez azonban hamarosan megváltozhat, hiszen az alpesi ország vasárnap népszavazáson dönt az azonos neműek házasságának engedélyezéséről.
Svájc törvényhozásának felsőháza 2020 decemberében támogatta a kormány döntését a homoszexuálisok jogainak kibővítéséről, konzervatív pártok azonban népszavazást követeltek, állításuk szerint ugyanis Svájc alkotmánya kizárólag a férfi és a nő házasságát rögzíti. Svájcban az állampolgárok a közvetlen demokrácia eszközével élve, népszavazással támadhatják meg a szövetségi törvényeket és javaslatokat, ha száz napon belül legalább ötvenezer aláírást szereznek az ügy érdekében.
A svájci közszolgálati műsorszolgáltató (Swiss Broadcasting Corporation) szeptember közepén közzétett felméréséből kiderült:
az állampolgárok 63 százaléka támogatná, hogy az azonos neműek is házasságra lépjenek, míg mindössze 35 százalékuk ellenzi a javaslatot – két százalék pedig bizonytalan a kérdésben.
Ha a referendumon is hasonló eredmények születnek, a homoszexuális párok ezentúl nemcsak hogy házasodhatnak, hanem gyerekeket is örökbe fogadhatnak. A leszbikus párok pedig könnyebben juthatnak spermaadományokhoz, ha családot szeretnének alapítani.
Egyszerűen nem törölhetjük ki az apa fogalmát a polgári törvénykönyvből
– nyilatkozta Marc Früh svájci író, a melegházasság legalizálásának ellenzője az Euronews páneurópai hírcsatornának azzal kapcsolatban, hogy a törvényjavaslat szerint az „apa” szót „a másik szülő” kifejezéssel helyettesítenék a svájci törvényhozók. Hozzátette: a házasság intézményét a nő és a férfi szövetségeként kell megőrizni.