Átvennék a demokraták legfőbb bázisát a republikánusok

Kaliforniában „visszahívós szavazást” tartanak, Arnold Schwarzenegger is így lett kormányzó 2003-ban.

2021. 09. 14. 5:45
Sun Valley, 2021. szeptember 13. Gavin Newsom Kalifornia állam demokrata kormányzója támogatóihoz beszél Sun Valleyben 2021. szeptember 12-én. Newsom választói elégedetlenség miatti visszahívásáról szeptember 14-én tartanak szavazást Kaliforniában. MTI/ AP/Ringo H.W. Chiu Fotó: Ringo H.W. Chiu Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy abortuszellenes, a rasszizmus ellen felszólalókat rendszerint kritizáló, Donald Trump bevándorláspolitikájának egyik szószólójaként ismert – fekete – konzervatív rádiós, Larry Elder szorongathatja kedden meg Kalifornia hivatalban lévő kormányzóját az úgynevezett visszahívós szavazáson.

Utoljára Arnold Schwarzenegger osztrák származású amerikai színésznek sikerült még 2003-ban a Republikánus Párt színeiben indulva megnyernie a kormányzói választást a demokraták egyik legfőbb bázisának számító Kalifornia államban, kedden azonban mégis van izgulnivalója Gavin Newsom jelenleg hivatalban lévő demokrata kormányzónak. Mégpedig azért, mert a republikánusoknak sikerült elérniük, hogy szeptember 14-re úgynevezett visszahívós szavazást írjanak ki a napsütötte államot 2019 januárja óta kormányzó demokrata politikus ellen. Ehhez pedig egy 1911-ben elfogadott törvény adta meg számukra a kiskaput, ami megteremti a lehetőséget arra, hogy a politikai kisebbség – akármennyire is gyenge legyen – akár minimális szavazópolgári támogatással is érvényesíteni tudja akaratát. A republikánusoknak ugyanis csak egy aláírási kampányt kellett indítaniuk, és annyi aláírást szerezniük, ami megfelel a legutóbbi választáson részt vevő szavazók 12 százalékának, és mivel ez könnyen ment, Newsom már nem tudta elkerülni, hogy vásárra vigyék a bőrét. Az út azonban továbbra sincs kikövezve a republikánusok előtt, a demokrata politikus eltávolításához ugyanis a visszahívós szavazáson abszolút többségre van szükség Newsom ellen. Ha ez megvan, utódjának megválasztásához már elegendő az egyszerű többség is.

A keddi szavazáson tehát először arra kell igennel vagy nemmel felelni a választóknak, hogy visszahívják-e Newsomot.

A republikánusok ráadásul 18 év után – tehát Arnold Schwarzenegger kormányzói székbe kerülése óta  – először éltek az 1911-es törvény adta lehetőséggel: akkor a választók 56 százaléka utasította el azt, hogy a hivatalban lévő demokrata politikus, Gray Davis folytassa Kalifornia kormányzójaként, sőt, nemet mondtak a posztjára pályázó, ugyancsak demokrata Cruz Bustamante akkori kormányzó-helyettesre is. Így kerülhetett a republikánus színekben induló akcióhős az Egyesült Államok legnépesebb államának kormányzói székébe. Gray Davis egyébként 1921 óta az első olyan kormányzó volt, akit az amerikai választók – törvény adta joguknál fogva – visszahívtak a posztjáról. Davis csúfos leszereplését akkoriban elemzők a kaliforniai gazdaság állapotával összefüggő óriási költségvetési hiánnyal és a demokrata vezetéssel való elégedetlenséggel magyarázták – és éppen emiatt van most oka aggodalomra Gavin Newsomnak is.

A hivatalban lévő kormányzó ugyanis az Egyesült Államok talán legszigorúbb koronavírus elleni intézkedéseit vezette be még tavaly: maszkot például evés közben is hordani kellett az étteremben. Ezek után különösen rosszul jött a demokrata politikusnak a Fox News leleplező tudósítása:

a hírcsatorna által közölt felvételeken Newsom egy francia luxusétteremben nem tartotta be saját drákói szabályait.

Elemzők szerint a kaliforniai belpolitikai ügynek országosan is nagy hatása lehet, felbátoríthatja ugyanis a republikánus szavazókat a 2022-ben esedékes félidős választások előtt – nem véletlen, hogy a legmagasabb rangú demokrata politikusok is kiálltak Newsom mellett. Múlt héten például Kamala Harris alelnök látogatta meg személyesen a demokrata kormányzót, hogy támogatásáról biztosítsa, a tervek szerint pedig a héten maga Joe Biden és Barack Obama exelnök is mozgósíthatja a demokrata szavazókat a csúfos vereség elkerülése érdekében.

Newsom legfőbb ellenfele pedig egy konzervatív rádiós műsorvezető, Larry Elder, aki uralja a közvélemény-kutatásokat azok körében, akik Newsom leváltására voksolnának. Az augusztus eleji felmérések szerint még fej-fej mellett állt a két politikus, az utóbbi napok eredményei alapján azonban már csak a voksolók 42 százaléka támogatná Newsom visszahívását. Larry Elder a határozott abortuszellenességével, szexista megjegyzéseivel és Donald Trump bevándorlásellenes álláspontjának támogatásával hívta fel magára az amerikaiak figyelmét, illetve azon véleményével, miszerint a feketék eltúlozzák a rasszizmus jelentőségét.

Borítókép: Gavin Newsom Kalifornia állam demokrata kormányzója támogatóihoz beszél Sun Valleyben 2021. szeptember 12-én. Fotó: MTI/AP/Ringo H.W. Chiu

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.