A prágai orosz nagykövetség területére kerülhet Konyev marsall tavaly lebontott köztéri szobra – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. – Az emlékművel kapcsolatos problémát még nem oldottuk meg. Jelenleg egy raktárban tárolják, megfelelő körülmények között – válaszolt Ivan Konyev lánya, Natalija megkeresésére.
A Prágát a náci megszállás alól 1945 májusában „felszabadító” első ukrán front parancsnokának 1980-ban felállított köztéri szobrát tavaly tavasszal bontották le. Az emlékmű régóta feszültséget gerjesztett a cseh politikában, hiszen a szovjet hadparancsnok részt vett az 1968-as prágai tavasz leverésében (1956-ban pedig ő irányította a magyar forradalom leverését). A szobrot gyakran megrongálták és vörös festékkel öntötték le, a folyamatos rendbetételt megelégelve, a prágai hatóságok 2019-ben ponyvával takarták le.
Az orosz nagykövetség már 2018-ban tiltakozását fejezte ki, amiért a csehek az emlékművön a régi tábla mellé egy újat is elhelyeztek, amelyen a marsall 1956-os magyarországi, 1961-es berlini és 1968-as csehszlovákiai szerepére is emlékeztettek. A cseh–orosz kapcsolatokban az elmúlt években keletkezett feszültséghez hozzájárult a szobor tavalyi eltávolítása Prága hatodik kerületéből. Az orosz sajtó oroszellenességgel és a második világháborús szovjet áldozatok emlékének szándékos befeketítésével vádolta meg Prágát. A lebontás miatt a Moszkvával jó viszonyt ápoló Miloš Zeman cseh államfő is nemtetszését fejezte ki. Oroszország tiltakozására reagálva a cseh kormány közölte: az ügyre nincsen ráhatásuk, mivel a műemlék a prágai kerület tulajdonát képezi. A tervek szerint az alkotás a XX. század történelmét bemutató prágai múzeumba kerülhet, amelynek megépítéséről 2019-ben döntöttek a cseh fővárosban, ám Szergej Lavrov szavai szerint a kivitelezés még meg sem kezdődött, ezért a nagykövetség épületébe kerülhet a szobor.
A külügyminiszter azt is megjegyezte: a kapcsolatokban keletkezett válságért a cseh fél a felelős.
Az elmúlt hónapokban Csehország úgy döntött, hogy oroszgyűlölő irányvonalat vesz fel, durván diszkriminatív döntéseket hozott, egyebek között azzal, hogy kizárta a Roszatomot az új atomerőművi blokk építésére kiírt pályázatból, és mindezt olyan kitalációkkal indokolta, amelyeket megint csak senki sem bizonyított
– mondta Lavrov szerdán Moszkvában.
A kapcsolatok azután kerültek válságba, hogy idén áprilisban a cseh kormány az orosz katonai titkosszolgálatokat vádolta meg a dél-morvaországi vrběticei lőszerraktárakban 2014 októberében és decemberében történtek robbanások miatt, amelyek két emberéletet követeltek. Az ügy a diplomaták kölcsönös kiutasítása után a nagykövetségek által alkalmazott csehek, illetve oroszok számának korlátozásához is vezetett.
Szó sem lehet párbeszédről, amíg Moszkva az Oroszország ellenségeinek listáján tartja Csehországot
– mondta a múlt héten Andrej Babiš cseh miniszterelnök, aki szerint Prága szívesen javítaná kapcsolatait Moszkvával, de erre egyelőre orosz részről nem lát akaratot.
Borítókép: Daruval emelik le talapzatáról Ivan Sztyepanovics Konyev bronzszobrát Prágában 2020. április 3-án.
Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek