A vártnál is nagyobb visszhangot kaptak a német választási kampányban a neonáci párt, a Harmadik Út akciói. A magát nyíltan szélsőjobboldalinak hirdető politikai tömörülés bázisa Bajorország, Türingia és Brandenburg tartományokban van, de lényegében országszerte rendelkezik támogatókkal. Lapunk írt róla: a párt Bajorországban és Szászországban is „Akasszátok a Zöldeket!” feliratú plakátokkal kezdett kampányolni, mire előbbi tartományban betiltották a transzparenseket. Szászországban az illetékes bíróság ugyanakkor megengedte, hogy a Zöldek kampányanyagaitól legalább száz méterre, de fennmaradjanak az ominózus plakátok. Akadt ennél is megdöbbentőbb neonáci megmozdulás: a múlt hétvégén a bajor Würzburgban tartottak demonstrációt – pontosan ott, ahol alig három hónapja egy szomáliai bevándorló megölt három embert.
A szélsőjobboldaliak most a kancellárjelöltek fotóit, valamint azok művérrel összekent bábuit vitték a bűncselekmény helyszínére.
A „hullák” felett a „Csodálatosan színes errefelé” felirat díszelgett, számolt be róla több német sajtóforrás is, utalva arra, hogy a neonácik a minél homogénebb társadalom, a teljes bevándorlási stop hívei. A tudósítások szerint legalább 200-300-an vettek részt a würzburgi tüntetésen.
A párt egyébként olyannyira komolyan veszi a választásokon való megmérettetést, hogy saját programmal is előállt. Ennek erősen rasszista és antiszemita a hangvétele, de
a szövetségi kormány olyan intézkedéseit is kifogásolják, mint a koronavírus miatti korlátozások vagy a kiskorúak oltása.
Azt is szorgalmazzák, hogy Németország váljon teljesen önellátóvá, minimalizálják az importtermékek arányát. Követeléseik között a melegházasság beszüntetése, az állatok minél szélesebb védelme, valamint a Németországgal szomszédos országokkal szembeni területi követelések is szerepelnek.
A Harmadik Út ez idáig egyszer, a 2019-es európai parlamenti választásokon mérettette meg magát, és valóban minimális, 0,3 százalékos támogatottságot szerzett. (Pedig az EU-s választásokon általában sikert sikerre halmoznak a fősodortól eltérő pártok, a német viccpárt 2019-ben például rekordmennyiségű szavazatot kapott.) A történelmi tapasztalatok fényében emiatt is számít szokatlannak, hogy ezúttal a német sajtó is elkezdett foglalkozni velük. A minap a Die Zeit közölt hosszas véleménycikket a neonácikról, amelyben a plakátháború margóján azt fejtegették:
Vajon egy egészséges demokráciában mennyire engedhető meg, hogy politikai pártok gyilkossággal fenyegessenek?
Mint írták, az „Akasszátok a Zöldeket!” szlogent nehezen lehet a német alkotmány által védett „véleménynek” tekinteni. – Bízni kellene a jogállamiságban – írták, azt szorgalmazva, hogy hamarosan országszerte távolítsák el a plakátokat. A Harmadik Út egyébként lényegében 2013-as megalakulása óta a német alkotmányvédelmi hivatal megfigyelése alatt áll.
(Borítókép: „Akasszátok a Zöldeket!” feliratú plakát Bajorországban. Forrás: Tagesschau)