A németországi Zöldek és a liberális Szabaddemokrata Párt (FDP) vezetői szerdán, a közösségi médiába feltöltött közös fényképükkel ugyan azt sugallták, hogy ők a királycsinálók, akik Németország következő kormánykoalíciójáról döntenek, a legfontosabb kérdésben nem tudnak közös nevezőre jutni.
A Zöldek ugyanis a szociáldemokraták (SPD), az FDP pedig a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségének vezetésével alkotna hárompárti koalíciót
– annak ellenére, hogy éppen a liberálisok hiúsították meg legutóbb ezt a kísérletet.
– 2017-nek nem szabad megismétlődnie
– utalt Annalena Baerbock, a Zöldek társelnöke arra, hogy Németország előző parlamenti választása után már majdnem létrejött a Jamaika-koalíció, vagyis az uniópártok, a Zöldek és az FDP szövetsége. A liberálisok azonban harmadik keréknek érezték magukat, és felálltak a tárgyalóasztaltól, utat nyitva a szociáldemokraták és a kereszténydemokraták nagykoalíciójának.
– A választási eredmény egyértelmű felhatalmazás a megújulásra
– hangoztatta Annalena Baerbock, hozzátéve: az SPD nyerte meg a parlamenti választást.
Volker Wissing, az FDP főtitkára ezzel szemben világossá tette, hogy a CDU/CSU-val képzelik el az együttműködést.
– Továbbra is ez a preferenciánk – nyomatékosította a főtitkár.
A pártok ugyanakkor abban egyetértettek: az SPD-vel és az uniópártokkal is megbeszéléseket folytatnak a lehetséges koalíciós tárgyalások megkezdése előtt. Lars Klingbeil, az SPD főtitkára bejelentette: vasárnap délelőtt az FDP, este pedig a Zöldek küldöttségét fogadják. A szociáldemokraták tárgyalódelegációját Olaf Scholz kancellárjelölt, a négy ciklus után a politikából visszavonuló Angela Merkel kormányának pénzügyminisztere vezeti.
Azzal kapcsolatban, hogy az SPD az eddigi koalíciós partnerrel, a CDU/CSU-pártszövetségével is alakíthatna parlamenti többségre támaszkodó kormányt, a főtitkár hangsúlyozta, hogy nincs B terv, az uniópártokkal nem tárgyalnak. Lars Klingbeil hozzátette: a szociáldemokratákat nem zavarja, hogy a liberálisok először nem velük, hanem a CDU/CSU-val tárgyalnak már szombaton – számolt be róla az MTI.
– Nem az a lényeg, hogy mely politikai erő kezd elsőként tárgyalni, hanem az, hogy melyik hoz tető alá egy koalíciós szerződést
– mondta.
Armin Laschet, a CDU kancellárjelöltje ugyanis már szintén megkörnyékezte a két kisebb, ellenzéki pártot. Levelében hangsúlyozta, hogy ugyan az SPD lett az első számú tényező a Bundestagban, egyetlen politikai erő sem szerzett a választóktól egyedüli, kizárólagos kormányalakítási felhatalmazást.
A kereszténydemokraták egyébként nem zárnák ki azt sem, hogy folytassák a 2013-ban megkezdett közös kormányzást az SPD-vel, annak ellenére, hogy most a CDU/CSU lenne a kisebbik koalíciós partner.
A választáson az SPD a szavazatok 25,7 százalékával győzött, míg a CDU/CSU története leggyengébb teljesítményével csupán 24,1 százalékot szerzett.