Az USA nyilvánosságra hozta nukleáris robbanófejeinek számát

Biden újraindítaná a Trump alatt zátonyra futott fegyverzet-ellenőrzési tárgyalásokat Moszkvával.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 10. 06. 10:19
BIDEN, Joe; PUTYIN, Vlagyimir
Vlagyimir Putyin orosz (b) és Joe Biden amerikai elnök köszönti egymást a Genfi-tó partján található La Grange-villában rendezett csúcstalálkozójuk elõtt 2021. június 16-án.MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko Fotó: Alekszandr Zemljanyicsenko
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok több mint három év után újra nyilvánosságra hozta nukleáris robbanófejeinek számát: az amerikai külügyminisztérium helyi idő szerint kedden közzétett adatai alapján a washingtoni kormány 3750 atomtöltetű robbanófejjel rendelkezett 2020. szeptember 30-án. Ez 88 százalékkal kevesebb, mint amennyit 1967-ben, a hidegháborús fegyverkezés csúcsán birtokolt. Az Egyesült Államok akkor 31 255 nukleáris robbanófejjel rendelkezett. Washingtonnak 2019-ben 3805, 2018-ban pedig 3785 nukleáris robbanófej volt a birtokában, míg 2003-ban még valamivel több mint tízezer ilyen fegyverrel rendelkezett. 

Az amerikai hatóságok legutóbb 2018 márciusában hozták nyilvánosságra a számokat. A 2017 szeptemberére vonatkozó adatok szerint 3822 nukleáris robbanófej volt az Egyesült Államok tulajdonában. A több mint hároméves szünet oka az volt, hogy Donald Trump előző amerikai elnök megtiltotta az adatok közzétételét. Az amerikai külügyminisztérium hangsúlyozta: a titkosítás feloldásával szeretnének hozzájárulni az atomfegyverek terjedésének megfékezéséhez.

Joe Biden amerikai elnök kormányzata jövő év elején fejezi be az Egyesült Államok nukleáris fegyverekre vonatkozó politikájának felülvizsgálatát. Biden támogatja a tömegpusztító fegyverek fokozatos felszámolását, és szeretné újraindítani a Trump alatt zátonyra futott fegyverzetellenőrzési tárgyalásokat Oroszországgal. 

Trump 2015-ben felmondta az iráni atomalkut, kiléptette az Egyesült Államokat a közepes és rövid hatótávolságú rakéták felszámolását célzó, Oroszországgal kötött INF-szerződésből, és hagyta volna lejárni a stratégiai fegyverek csökkentésének érdekében létrehozott Új START Szerződést is. Utódja, Joe Biden egyik első lépése az volt, hogy felajánlotta az Új START meghosszabbítását öt évvel, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök gyorsan el is fogadott. Biden június 16-án találkozott Putyinnal Genfben, ahol megegyeztek arról, hogy stratégiai párbeszédet kezdenek a fegyverzetellenőrzésről. Ennek első fordulóját július 28-án, a másodikat szeptember 30-án tartották.

 

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök köszönti egymást a Genfi-tó partján található La Grange-villában rendezett csúcstalálkozójuk előtt 2021. június 16-án
Fotó: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.