Rómában szombaton megkezdődött a 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságot – Argentínát, Ausztráliát, Brazíliát, Dél-Afrikát, Dél-Koreát, az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Indiát, Indonéziát, Japánt, Kanadát, Kínát, Mexikót, Németországot, Olaszországot, Oroszországot, Szaúd-Arábiát és Törökországot –, valamint az Európai Uniót tömörítő csoport kétnapos csúcstalálkozója.
António Guterres ENSZ-főtitkár az esemény előestéjén újságíróknak nyilatkozva azt mondta: reméli, hogy a kétnapos csúcs segít felülemelkedni az országok közötti veszélyes szintű bizalmatlanságon, elkerülendő a klímakatasztrófát, valamint annak érdekében, hogy betemessék az erkölcstelen szakadékot a koronavírus elleni védőoltások globális elosztásának és a járvány utáni segélyezésnek a vonatkozásában. Az ENSZ-főtitkár úgy fogalmazott: nem túl bizalomkeltőek azok a nemrég felülvizsgált vállalások, amelyeket egyes G20-tagállamok tettek a klímaváltozás elleni fellépés jegyében.
A G20-csúcs miatt Rómába érkező számos vezető, köztük Joe Biden amerikai elnök a csúcstalálkozó végét követően Skóciába megy tovább, hogy részt vegyen a vasárnap kezdődő glasgow-i ENSZ-klímakonferencián (COP26). – A G20-csoport vezetői a hét végi római csúcstalálkozón megerősítik, hogy sürgős lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a globális felmelegedés mértéke az iparosodás előtti értékhez képest ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot – derült ki a G20-ak zárónyilatkozat-tervezetéből, amelybe a Reuters globális hírügynökség csütörtökön betekintést nyert.
A dokumentum továbbá említést tesz arról is, hogy a G20-ak elkötelezettek a nyílt, tisztességes és szabályokon alapuló világkereskedelem mellett, amelyre a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés miatt van szükség. Az országcsoport ezért a gazdasági protekcionizmus ellen és a multilaterális kereskedelmi együttműködés mellett emel szót a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjával, illetve szerepének erősítésével.