Észak-Koreának fejlesztenie kell védelmi képességeit az Egyesült Államok ellenséges politikája és a Dél-Korea félszigetet destabilizáló fegyverkezése miatt. Phenjan önvédelmi célból fejleszti hadseregét, nem akar háborút indítani
– mondta hétfőn Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a kommunista állam első védelmi fejlesztési kiállításán Phenjanban. Dél-Korea a közelmúltban első ízben próbált ki tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétát, repülőgép-hordozó anyahajó építését tervezi, valamint F–35-ös harci repülőgépeket vásárolt az Egyesült Államoktól.
Nem akarunk háborúzni Dél-Koreával vagy akárkivel, hanem meg akarjuk akadályozni a háborút, és növelni akarjuk elrettentő képességünket nemzeti szuverenitásunk védelme érdekében, ezért legyőzhetetlen hadsereget kell létrehoznunk
– idézték hírügynökségek Kimet. Washington már többször is hangoztatta, nincsenek ellenséges szándékai Észak-Koreával szemben; erre Kim megjegyezte: – Kíváncsi vagyok, van-e olyan ember vagy ország, aki ezt el is hiszi.
Észak-Korea az elmúlt hetekben tesztelt egy vasúti vagonról indítható, nagy hatótávolságú, hiperszonikus robotrepülőgépet. A nemzetközi szankciók ellenére gyorsan halad atomfegyverkezési és ballisztikusrakéta-programja is: 2017-ben az Egyesült Államok teljes területét elérő rakétákat tesztelt, valamint története legnagyobb kísérleti atomrobbantását hajtotta végre. Ezzel párhuzamosan beindult a diplomáciai offenzíva is.
2018-ban Kim, első észak-koreai vezetőként, a hivatalban lévő amerikai elnökkel – Donald Trumppal – találkozott Szingapúrban az atomleszerelés és a szankciók feloldása ügyében; ez aztán később Hanoiban megismétlődött.
A tárgyalások azonban megrekedtek, mivel a felek nem tudtak megegyezni, melyikük engedjen előbb. Joe Biden jelenlegi amerikai elnök kijelentette, kormányának tisztviselői bármikor, bárhol hajlandók találkozni phenjani partnereikkel, feltételek nélkül.
Az USA 28 ezer katonát állomásoztat Dél-Koreában, legutóbb augusztusban tartottak közös hadgyakorlatot
– emlékeztet a The Guradian brit lap. Mint írják: a „háborús játékok” rendszerint feldühítik az északi szomszédot, aki inváziós előkészületnek minősíti a gyakorlatokat.
Szöul is nyakig benne van egy több milliárd dolláros fegyverzetfejlesztési programban, s szeptemberben sikerrel tesztelte első, tengeralattjáróról kilőhető ballisztikus rakétáját, valamint bejelentette, immár neki is van szuperszonikus robotrepülőgépe. A múlt héten Phenjan és Szöul újraélesztette a határt átívelő forródrótot, ennek ellenére Kim Dzsong Un a szöuli vezetés „gátlástalan ambícióiról” és „kétarcú, illogikus” viselkedéséről dohogott.
A katonai erő fokozására tett korlátlan és veszélyes kísérletek szétzúzzák a katonai egyensúlyt a Koreai-félszigeten, instabilitást és veszélyt okozva
– hangsúlyozta Kim.
Borítókép: A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott képen fellövik az újonnan kifejlesztett hiperszonikus rakétát, a Hvaszong–8-at Rjongnim megyében szeptember 28-án
Fotó: MTI/EPA/KCNA