– Fiatal őslakos nőt ábrázoló alkotás kerül Kolumbusz Kristóf eltávolított szobrának helyére Mexikóváros központjában – jelentette be a város polgármestere kedden. Claudia Sheinbaum közölte, hogy
Kolumbusz szobrának helyén a közelmúltban fellelt, Az amajaci fiatal nő névre keresztelt szobor hat méter magas mását állítják majd fel.
Hozzátette: a műemlékkel a város az őslakos nők előtt tiszteleg, akik a gyarmati idők óta még mindig rendszeresen válnak rasszizmus és diszkrimináció áldozatává.
Kolumbusz szobra 1877 óta állt Mexikó fővárosában, a híres Paseo de la Reforma sugárúton. Tavaly októberben távolították el, akkor még restaurálásra hivatkozva. Baloldali csoportok azonban korábban azzal fenyegetőztek, hogy október 12-én, Kolumbusz 1492-es Amerikába érkezésének évfordulóján ledöntik a szobrot. Kolumbusz szobra kevésbé sűrűn látogatott helyre, egy parkba kerül – számolt be róla az MTI.
Kolumbusz Kristóf személyét évek óta vita övezi amiatt, hogy Amerika felfedezésekor erőszakkal lépett fel az őslakosokkal szemben.
Az európai felderítők nemcsak a fegyvereikkel, hanem az Amerikába behurcolt betegségeikkel is megannyi őslakost irtottak ki. Az utóbbi években az amerikai kontinens számos országában döntöttek le Kolumbusz-szobrokat, többek között Kolumbiában, illetve az egyesült államokbeli Baltimore-ban és Minnesotában is. Az idei Kolumbusz-napon pedig folytatódott a támadássorozat:
Guatemala fővárosában egy kilenc méter magas Kolumbusz Kristófot ábrázoló szobrot próbáltak ledönteni a nyakához kötözött kötéllel. Ráadásul hasonló incidens történt Londonban is a minap, a brit főváros egyik terén álló Kolumbusz-emléket vörös festékkel öntötték le.
Az akciót az európai és a nyugati civilizáció elleni szimbolikus támadásnak bélyegezték az országban.
Joe Biden amerikai elnök, engedve a radikális baloldal követeléseinek, pár napja közleményt adott ki, amelyben kinyilvánította, hogy az Egyesült Államok szövetségi ünnepnapján, a Kolumbusz-napon ezentúl az őslakosokról is megemlékeznek.
Az ünnepnapon számos amerikai város – többek között New York, San Francisco és Los Angeles – egyenesen úgy döntött, hogy Kolumbusz Kristóf és Amerika felfedezése helyett kizárólag az őslakosok előtt tiszteleg. Az amerikai elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a felfedező érkezésekor Amerikában pusztítási hullám kezdődött, továbbá arra szólította fel a lakosságot, hogy ne temessék el a múlt e szégyenletes epizódjait.
Az olasz származású Kolumbuszra, aki a spanyol királyi pár megbízásából indult útnak 1492-ben, Spanyolországban is állami ünneppel emlékeznek. Bár a Kolumbusz-napot Madridban is az őshonos népek mellett kiálló tüntetések árnyékolták be, spanyol jobboldali vezetők felháborodtak Joe Biden szavain.
– Bocsánatot kellene kérnie a Spanyol Királyságnak azért, mert öt évszázaddal ezelőtt felfedezte az Újvilágot, városokat épített és jólétet teremtett?
– tette fel a kérdést Pablo Casado, a spanyol konzervatív Néppárt vezetője, aki a történelem egyik legfontosabb eseményének nevezte a spanyol felfedezést. Santiago Abascal, a jobboldali Vox nevű párt vezetője pedig szánalomra méltónak nevezte Biden kijelentéseit.
– Joe Biden a spanyol hódítás remekművét támadta
– jelentette ki, hangsúlyozva: igazán büszkék lehetnek arra, amit az őseik tettek.