Románia húsz kórházába, alapvetően Erdélybe negyven lélegeztetőgépet, 1650 úgynevezett noninvazív lélegeztetéshez szükséges maszkot, valamint háromezer doboz Favipiravir gyógyszert szállít Magyarország annak érdekében, hogy hozzá tudjon járulni a romániai járványkezelés sikerességéhez – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön. A tárcavezető közölte, a szomszédos országok járványkezelésének sikeressége nagyban hozzájárul Magyarország járványkezelésének sikerességéhez is.
– Ne felejtsük el, a járvány nem ismer határokat
– hangsúlyozta a kormányközi együttműködések fontosságát.
A szomszédos országban folyamatosan romlik a járványhelyzet, napról napra egyre több beteget regisztrálnak, és sok kórház nem bírja a terhelést: szerdán közel 15 ezer beteget jelentettek az egészségügyi hatóságok, múlt héten pedig a 19 ezerhez közelített az újonnan regisztrált betegek száma. Az elhunytak száma szintén rohamosan növekszik, szerdán 512 áldozatot követelt a koronavírus-járvány. Múlt vasárnapi adatok szerint a több mint 19,2 milliós Romániában a lakosság csupán 30,7 százaléka kapta meg mindkét adag oltását, noha arra Szijjártó Péter is rámutatott csütörtöki közleményében, hogy a negyedik járványhullám tombol Európában, és világossá vált, hogy azok az országok, ahol az átoltottsági szint alacsony, könnyen bajban kerülhetnek.
– Vannak így szomszédos országok is, többek között Románia is alacsony átoltottsági szinttel érkezett meg a negyedik hullám időszakába
– fogalmazott.
Románián kívül Európa más országaiban is hatalmas méreteket öltött a negyedik hullám. A mintegy 1,9 milliós Lettországban rekordszámú beteget regisztráltak szerdán, összesen 3206 új esetet jelentettek az egészségügyi hatóságok, közülük 2314-en nem voltak beoltva vagy nem kapták meg mindkét adag oltást. Kórházban csütörtöki adatok szerint 1463 beteget ápolnak, 172-en vannak súlyos állapotban. A rigai kormány múlt héten teljes lezárást rendelt el november 15-ig, amelynek értelmében este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom van érvényben, a kávézók, mozik és színházak nem nyithatnak ki, az éttermekben csak elvitelre adhatnak ki ételt, az alsó tagozat első három osztályának kivételével a diákok távoktatásban tanulnak, és a munkahelyükre is csak azok járhatnak be személyesen, akik nem tudják megoldani, hogy otthonról dolgozzanak. Helyi híroldalak értesülései szerint a kormány támogatni fogja azokat az iparágakat, amelyek munkája a korlátozások alatt szünetel.
– Az intézkedések célja a személyes kapcsolatok csökkentése legalább negyven százalékkal
– mondta Krišjānis Kariņš kormányfő, aki egyúttal az oltakozásra is sürgette az embereket. A lakosság mindössze 52,1 százaléka kapta meg mindkét adag vakcinát.
Szlovénia szintén bejelentette csütörtökön, hétfőtől szigorítanak a járványügyi intézkedéseken: gyakrabban kell tesztet végezni, mindenkinek maszkot kell viselnie zárt térben és bezárhatják a vendéglátóegységeket is, ha nem tartják be az előírásokat. Janez Poklukar egészségügyi miniszter bejelentette: amennyiben tovább romlik a járványhelyzet, és az intenzív osztályon kezelt betegek száma 160-180-ra emelkedik, újra lezárásokra kell számítani. Szerdán 3169 új beteget jelentettek Szlovéniából, utoljára egy évvel ezelőtt állapították meg ennyi embernél a fertőzést. A negyedik járványhullám és az egyre szigorúbb intézkedések a több mint 144 milliós Oroszországot sem kerülték el: tizenegy napig tartó járványügyi munkaszünetet vezettek be csütörtöktől Moszkvában a koronavírus-fertőzés terjedésének megfékezésére, miközben országos szinten az új fertőzöttek száma először haladta meg a negyvenezret, és a halálos áldozatoké is ismét rekordot döntött: szerdán 1091 személy hunyt el a betegségben.
Borítókép: A rendkívüli helyzetek orosz minisztériumának dolgozói fertőtlenítenek a moszkvai Szavjolovszkij pályaudvaron 2021. október 26-án. Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov