Elérte a nyolcvan százalékot a teljesen beoltottak aránya Nagy-Britanniában

Becslések szerint az oltási program 112 ezer halálesetet és 24,7 millió fertőződést akadályozott meg.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 11. 14. 11:42
null
A z elsők: a 90 éves Margaret Keenan megkapja a Pfizer-BioNTech oltóanyagkifejlesztõ vállalatok koronavírus elleni vakcináját az angliai Coventry egyik kórházában 2020. december 8-án. Fotó: Jacob King Forrás: MTI/PA pool/AP/
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szombaton közölt legfrissebb adatok szerint elérte a nyolcvan százalékot a 12 évnél idősebb brit lakosságon belül azoknak az aránya, akiknek a koronavírus elleni oltás két adagját beadták. Több mint húsz százalék a harmadik, hatáserősítő vakcinadózist is megkapta. 

Az eddig beadott első, második és harmadik oltási adagok együttes száma meghaladta a 108 milliót Nagy-Britanniában.

A brit egészségügyi minisztérium szombat este közzétett részletes adatai szerint a nagy-britanniai oltási kampány tavaly december 8-i kezdete óta az első oltási adagból eddig 50 525 259-en részesültek. Közülük 45 985 795-en a második, 12 164 586-an a harmadik dózist is megkapták, így eddig összesen 108 675 640 adagot adtak be Nagy-Britanniában a koronavírus elleni oltásból. A szombat esti ismertetés szerint ez azt jelenti, hogy a 12 éven felüli brit lakosság nyolcvan százaléka megkapta a két első oltási dózist, három vakcinaadagban e korcsoport tagjainak 21,2 százaléka részesült. Laboratóriumi vizsgálatokkal eddig több mint kilenc és fél millió koronavírus-fertőzést mutattak ki országszerte, és a járványnak a szombati adatsor összeállításáig 142 835 halálos áldozata volt Nagy-Britanniában. 

Az angliai közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) friss becslése szerint azonban a nagy-britanniai oltási program több mint 112 ezer további halálesetet és 24,7 millió fertőződést akadályozott meg, emellett 143 600 olyan súlyos megbetegedésnek vette elejét, amely kórházi ellátást tett volna szükségessé.

A brit egészségügyi minisztérium szombat esti beszámolója szerint az elmúlt egy napban 38 351, az utóbbi egy hétben 256 207 új koronavírus-fertőződést szűrtek ki országszerte. A heti adat gyakorlatilag stagnálást jelez a múlt szombaton zárult egyheti időszakban szűrővizsgálattal azonosított új fertőződések számával összemérve, a Covid–19 betegség okozta halálesetek heti száma ugyanakkor 94-gyel, 7,9 százalékkal 1092-re, az elmúlt hét napban újonnan kórházba került betegeké 965-tel, 13,2 százalékkal 6334-re csökkent.

A brit kormány készenléti helyzetekben működő tudományos tanácsadó testületének (SAGE) legfrissebb számításai szerint az Angliára kiszámított R reprodukciós ráta is csökkent: jelenleg 0,8 és egy között jár az előző héten kimutatott 0,9-1,1 helyett. Ennek elsődleges jelentőségét az adja, hogy a becslési sáv alsó értéke még távolabb került a kritikus egyes szinttől, és a felső érték sem haladja már meg az egyet. Az új becslés azt mutatja, hogy tíz fertőzött átlagosan nyolc-tíz másik embernek adja át a koronavírus-fertőzést, vagyis ha a becslési sáv két szélső értéke közül az alsó az igaz, akkor a koronavírus-járvány angliai terjedési üteme lassul. A SAGE számítási módszertana szerint a 0,8-1 közötti R ráta azt jelenti, hogy az újonnan bekövetkező koronavírus-fertőzések száma Angliában – az Egyesült Királyság messze legnépesebb országában – minden egyes nap háromszázalékos csökkenés és egyszázalékos emelkedés között járhat. 

Borítókép: Az első páciens, aki megkapja az oltást az Egyesült Királyság oltási kampánya során 2020. december 8-án (Fotó: MTI/PA/AP/Jacob King)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.