A marseille-i drogkereskedők már videóklipben népszerűsítik szolgáltatásaikat
A francia közösségi médiahálózatokban zenés videóklippel népszerűsítik szolgáltatásaikat a Marseille-ben tevékenykedő drogkereskedők. A városban forgatott drónfelvételek rapzenével és a képernyőn felúszó feliratokkal adják át – helyesírási hibával – az összes tudnivalót: az eladási helyszínt, a szívélyes fogadtatást, és azt, hogy a hét minden napján délelőtt 11 órától hajnali kettőig tart a folyamatos kiszolgálás. Kedvcsinálóként pedig feltűnik a termék fotója is.
Bruno Bartoccetti rendőrségi szakszervezeti vezető szerint a drogkereskedők reklámja már nem meglepő. Mindössze annyiban újdonság a videóklip, hogy korábban még csak az interneten terjesztett, eladási címekkel ellátott fotókon, más városokban pedig falragaszokon, szórólapokon, valamint postaládákba dobott menüsoron kínálták portékáikat. Ugyan a filmen szereplő férfiak arca nem felismerhető, de a francia rendőrség nyomozást indított az ügyben.
Forrás: CNEWS
A skandináv államok a legdigitalizáltabb társadalmak
Az Európai Unió minden évben összeállítást készít arról, hogy hogyan áll a digitalizáció helyzete az egyes tagállamokban. A Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) négy területet vizsgál: emberi tőke, digitális kapcsolódás, digitális technológia üzleti integrációja, valamint a digitálisan elérhető közszolgáltatások. Ezek alapján a 27 tagállamból a legjobb Dánia, a második helyre Finnország került, a harmadikra pedig Svédország. Az első hely esetében a jelentés kiemeli, hogy a dánoknak az uniós átlagnál jóval erősebb a digitális kompetenciája, valamint a lakosság 94 százaléka rendelkezik interneteléréssel. A közigazgatás is majdnem teljesen digitalizált, az internethasználók 92 százaléka intézi így hivatalos ügyeit. Finnország esetében is hasonlóan erős az e-közigazgatás, valamint kiemelkedő az informatikusképzés, az abban résztvevők száma duplája az uniós átlagnak. Svédországnál kiemeli a jelentés, hogy a lakosság közel fele az alap digitális jártasságnál magasabb kompetenciával rendelkezik.
Forrás: SVT, DESI
Spanyolországban is megkezdik az oltatlanok elszigetelését
Bár a dél-európai országban jelenleg messze nem olyan súlyos a helyzet, mint Európa többi részén, a regionális kormányok mégis megkezdték a Covid-igazolvány bevezetését a nyilvános területeken. Galícia, Kantábria és Katalónia nem engedi be a be nem oltott állampolgárokat egyes bárokba, sőt Galícia elnöke a hét végén közölte, hogy mostantól a kórházakban sem látják szívesen azokat, akik nem hajlandók felvenni a Covid–19 elleni vakcinát. Katalónia is jelezte, hogy ha tovább nőnek az esetszámok, kibővítik a Covid-útlevél használatának körét. Kasztília és León múlt héten jelentette be, hogy ha nem tudják megfékezni a megbetegedések számát, akkor az oltatlanok rövidesen nem utazhatnak többé oltás vagy teszt nélkül a gyorsvonatokon. Carolina Darias egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint Spanyolországban az oltható lakosság 11 százaléka nem vette fel a védőoltást, közülük kerül ki jelenleg a kórházban ápolt betegek többsége. Bár a tárca egyelőre elzárkózik a Covid-igazolvány általános bevezetésétől, várja a régióvezetők ötleteit a hatodik hullám megfékezésére. Nem kizárt, hogy az egészségügyi minisztérium belemegy abba, hogy legalább a tömegrendezvényekről kitiltsa az oltatlanokat.
Forrás: 20minutos
Forrás: elDiario.es
Borítókép: Oltás Spanyolországban (Fotó: EPA/Andreu Dalmau)