Lapozó: Spanyolországban is megkezdik az oltatlanok elszigetelését

Tízből négy lövöldözés gyermekintézmény mellett történik Svédországban · A marseille-i drogkereskedők már videóklipben népszerűsítik szolgáltatásaikat · A skandináv államok a legdigitalizáltabb társadalmak.

Forrás: Mediaworks2021. 11. 15. 18:02
Catalonia will close 41 vaccination centers
epa09495233 A woman (c) is vaccinated against COVID-19 virus disease as several paramedics (R) wait the arrival of more people at the vaccination center of La Farga, in L'Hospitalet, Barcelona, Spain, 29 September 2021. Catalan authorities is to close 41 big vaccination centers, including La Farga, out of 60 that are opened now amid the fall in the number of people to vaccinate. EPA/Andreu Dalmau Fotó: Andreu Dalmau
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízből négy lövöldözés gyermekintézmény mellett történik Svédországban

A Dagens Nyheter napilap összeállításából kiderül, hogy a halálos vagy komoly sebeket ejtő svédországi lövöldözéseknél, tíz esetből négy iskola, illetve óvoda közvetlen közelében történik. Az újság a 2017 és 2021 közötti adatokat vetette össze. Ezekből az is kiderül, hogy a nagyvárosokban ennél rosszabb a helyzet, Stockholmban pedig a lövöldözések fele történik gyermekintézmények közelében. Sven Granath rendőrségi kriminológus szerint, ahogy az erőszak egyre kíméletlenebbé válik, úgy költözik egyre inkább a szociálisan hátrányos helyzetű külvárosokba, ami növeli a kockázatát a gyermekek sérülésének. Egy másik ok, ami miatt az erőszakos bűncselekmények gyakran iskolák közelében történnek, az az, hogy a bűnelkövetők kora egyre csökken, mondta el a kriminológus. Október 31-ig összesen 278 lövöldözés történt Svédországban.

Forrás: Dagens Nyheter, SVT

A marseille-i drogkereskedők már videóklipben népszerűsítik szolgáltatásaikat

A francia közösségi médiahálózatokban zenés videóklippel népszerűsítik szolgáltatásaikat a Marseille-ben tevékenykedő drogkereskedők. A városban forgatott drónfelvételek rapzenével és a képernyőn felúszó feliratokkal adják át – helyesírási hibával – az összes tudnivalót: az eladási helyszínt, a szívélyes fogadtatást, és azt, hogy a hét minden napján délelőtt 11 órától hajnali kettőig tart a folyamatos kiszolgálás. Kedvcsinálóként pedig feltűnik a termék fotója is.

Bruno Bartoccetti rendőrségi szakszervezeti vezető szerint a drogkereskedők reklámja már nem meglepő. Mindössze annyiban újdonság a videóklip, hogy korábban még csak az interneten terjesztett, eladási címekkel ellátott fotókon, más városokban pedig falragaszokon, szórólapokon, valamint postaládákba dobott menüsoron kínálták portékáikat. Ugyan a filmen szereplő férfiak arca nem felismerhető, de a francia rendőrség nyomozást indított az ügyben.

Forrás: CNEWS

A skandináv államok a legdigitalizáltabb társadalmak

Az Európai Unió minden évben összeállítást készít arról, hogy hogyan áll a digitalizáció helyzete az egyes tagállamokban. A Digitális Gazdaság és Társadalom Index (DESI) négy területet vizsgál: emberi tőke, digitális kapcsolódás, digitális technológia üzleti integrációja, valamint a digitálisan elérhető közszolgáltatások. Ezek alapján a 27 tagállamból a legjobb Dánia, a második helyre Finnország került, a harmadikra pedig Svédország. Az első hely esetében a jelentés kiemeli, hogy a dánoknak az uniós átlagnál jóval erősebb a digitális kompetenciája, valamint a lakosság 94 százaléka rendelkezik interneteléréssel. A közigazgatás is majdnem teljesen digitalizált, az internethasználók 92 százaléka intézi így hivatalos ügyeit. Finnország esetében is hasonlóan erős az e-közigazgatás, valamint kiemelkedő az informatikusképzés, az abban résztvevők száma duplája az uniós átlagnak. Svédországnál kiemeli a jelentés, hogy a lakosság közel fele az alap digitális jártasságnál magasabb kompetenciával rendelkezik.

Forrás: SVT, DESI

Spanyolországban is megkezdik az oltatlanok elszigetelését

Bár a dél-európai országban jelenleg messze nem olyan súlyos a helyzet, mint Európa többi részén, a regionális kormányok mégis megkezdték a Covid-igazolvány bevezetését a nyilvános területeken. Galícia, Kantábria és Katalónia nem engedi be a be nem oltott állampolgárokat egyes bárokba, sőt Galícia elnöke a hét végén közölte, hogy mostantól a kórházakban sem látják szívesen azokat, akik nem hajlandók felvenni a Covid–19 elleni vakcinát. Katalónia is jelezte, hogy ha tovább nőnek az esetszámok, kibővítik a Covid-útlevél használatának körét. Kasztília és León múlt héten jelentette be, hogy ha nem tudják megfékezni a megbetegedések számát, akkor az oltatlanok rövidesen nem utazhatnak többé oltás vagy teszt nélkül a gyorsvonatokon. Carolina Darias egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint Spanyolországban az oltható lakosság 11 százaléka nem vette fel a védőoltást, közülük kerül ki jelenleg a kórházban ápolt betegek többsége. Bár a tárca egyelőre elzárkózik a Covid-igazolvány általános bevezetésétől, várja a régióvezetők ötleteit a hatodik hullám megfékezésére. Nem kizárt, hogy az egészségügyi minisztérium belemegy abba, hogy legalább a tömegrendezvényekről kitiltsa az oltatlanokat.

Forrás: 20minutos

Forrás: elDiario.es

Borítókép: Oltás Spanyolországban (Fotó: EPA/Andreu Dalmau)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.