Örményország és Azerbajdzsán orosz közvetítéssel ismét tűzszünetet kötött kedden este, miután fegyveres erőik között összecsapások voltak a közös határ déli szakasza mentén – jelentette be az örmény védelmi minisztérium. Az azeri védelmi minisztérium napközben arról számolt be, hogy az egy héttel ezelőtti fegyverszüneti megállapodás óta ismét kiéleződött a feszültség az Örményországgal közös határon, katonai művelet van folyamatban, az örmény erők tüzérségi és aknavetőtűzzel lövik az azeri hadsereg állásait.
Örményország viszont Azerbajdzsánt vádolta támadással, és kérte Oroszország segítségét területi szuverenitásának megvédéséhez.
Eduard Agadzsanján, az örmény parlament külkapcsolatokért felelős bizottságának vezetője azt állította, hogy 15 örmény katona esett el az új összecsapásokban, 12-t pedig foglyul ejtettek. Jereván legutóbbi veszteségmérlege szerint egy örmény katona meghalt, 24 eltűnt, és 13 fogságba esett. Ezenkívül az azeri hadsereg elfoglalt két örmény hadállást is. A bakui védelmi minisztérium közleménye szerint tíz azeri katona megsebesült, hét pedig életét vesztette a harcokban. Vlagyimir Putyin orosz elnök és Nikol Pasinján örmény miniszterelnök az utóbbi kérésére napközben telefonon megvitatta a helyzetet. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter pedig beszélt az örmény és az azeri védelmi miniszterekkel, és a feszültség csökkentésére szólította fel a feleket. Az örmény védelmi minisztérium este azt közölte:
az orosz fél közvetítésével megkötött tűzszüneti megállapodásnak megfelelően a helyzet viszonylag stabil az örmény–azeri határ keleti szakaszán.
A legutóbbi harcok jól mutatják a kaukázusi térség bizonytalan biztonsági helyzetét. Azerbajdzsán tavaly szeptemberben indított háborút az országtól 1991-ben egyoldalúan elszakadt, majd magát függetlennek nyilvánító, örmény többségű Hegyi-Karabah enklávé és az örmények kezén lévő környező azerbajdzsáni települések visszafoglalására. A Törökország által támogatott azeri hadseregnek jelentős területeket sikerült ellenőrzése alá vonnia a hathetes háborúban. A Baku győzelmével végződött összecsapásokban legalább 6500 ember vesztette életét. A mostani összecsapások annak ellenére törtek ki, hogy a Putyin által közvetített, a háborút lezáró tavaly novemberi tűzszünet részeként a térségbe telepített orosz békefenntartók jelen vannak a régióban.
Borítókép: 2020. oktber 1-jén közreadott kép örmény önkéntesekről egy toborzóközpontban, a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabahban fekvő Hadrutban (Fotó: MTI/AP/Karen Mirzoyan)