Egy évtizede Kim Dzsong Un irányítja Észak-Koreát

Észak-Korea jelenleg a nyugati szankciók és a koronavírus-járvány miatti határzárlat következtében a vezető tíz éves hatalmának talán legnehezebb szakaszát éli meg. Az elkövetkezendő időszak kihívásairól, az atomprogramról és egy lehetséges utódról Bartók András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója nyilatkozott lapunknak.

2021. 12. 17. 5:53
KIM Dzsong Un
Phenjan, 2021. június 18. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott képen Kim Dzsong Un elsõszámú észak-koreai vezetõ, a Koreai Munkapárt fõtitkára beszél a párt központi bizottság ülésének harmadik napján Phenjanban 2021. június 17-én. MTI/EPA/KCNA Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddigi teljesítményét figyelembe véve az sem kizárt, hogy még egy évtizedig ő irányítsa az országot − mondta a szakértő. A még mindig csak harminckilenc éves vezető az elmúlt tíz évben bebetonozta a hatalmát, személyi kultusza és az imádat, ami körülveszi, példátlan. Azonban akadnak olyan problémák, amelyek megingathatják a rendszer stabilitását.

Ezek közé tartozik például az élelmezési válság, amely nagy részben az atomprogram miatt bevezetett szankcióknak és a koronavírus-járvány következtében elvesztett legfőbb gazdasági partner, Kína hiányának tudható be. A Világélelmezési Program 2020-as jelentése szerint az ország népességének több mint negyven százaléka alultáplált, ez a szám azóta valószínűleg még magasabb. − Észak-Korea az elmúlt évtizedekben rengeteg élelmezési válságot megélt, és az a tapasztalat, hogy rövid időn belül ezekből nem sikerült kilábalnia. Ez most sem lehet másképp, sokan fognak éhen halni − jelentette ki Bartók András. A szakértő hozzátette, a külföldi segélyek enyhíthetik a helyzetet, azonban ehhez az országnak be kéne fagyasztania az atomprogramját, amire nincs sok esély.

Az észak-koreai atomprogram több mint fél évszázados múltra tekint vissza, Kim Dzsong Un irányítása alatt pedig virágkorát éli. Ez nem meglepő, hiszen ez biztosítja az alkupozíciót a remeteállamnak Washingtonnal szemben. Kim Dzsong Un ebből a szempontból egy furcsa helyzetben találja magát: nem érdeke befejezni a nukleáris programot, azonban erről lemondani sem éri meg neki − emelte ki Bartók András. Ez többek között abból is fakad, hogy az egymást követő amerikai elnöki adminisztrációk hajlamosak felülírni elődjeik megállapodásait, mint ahogy ez megtörtént 2018-ban is, amikor az Egyesült Államok kihátrált az iráni atomalkuból. Nagy hatással lehet azonban Kim Dzsong Un tárgyalási hajlandóságára, ha a nyugati hatalmaknak újból sikerülne megegyeznie Teheránnal. Ha ez a megállapodás Irán számára jövedelmező lenne, akkor elképzelhető, hogy Phenjan is leülne tárgyalni Washingtonnal − elemezte a helyzetet a szakértő.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető megtekinti a Hwasong-12 ballisztikus rakétát 2017 május 5-én. (Fotó: Reuters/KCNA)

Hogy miként alakul az ország jövője, nagymértékben függ attól is, hogy Kína hogyan viszonyul az országhoz. − Peking számára Phenjan egy bonyolult feladvány, mivel Észak-Korea az egyetlen hivatalos szövetségese, ezért szimbolikus jelentőségű számára, hogy milyen állapotok uralkodnak az országban. Másrészt a remeteállam pufferzónaként is működik Kína és a Dél-Koreában állomásozó amerikai egységek között. Azonban Peking emellett atomhatalom is, ezáltal érdeke, hogy a status quo ne változzon, újabb ország ne tegyen szert atomfegyverre − mutat rá Bartók András. Az sem elhanyagolható ugyanakkor, hogy a Peking és Washington között zajló hidegháború „forróvá” válásával a Kínát érintő gazdasági és esetleges katonai folyamatok közvetlenül hatással lennének Észak-Koreára is, tekintve függőségét az ázsiai nagyhatalomtól. Ez nagymértékben leszűkíti Kim Dzsong Un mozgásterét. 

Habár vezetői képességeit figyelembe véve még sokáig irányíthatja az országot, öröklött egészségügyi állapota miatt bármikor visszavonulhat. Ennek bekövetkezése esetén egy érdekes forgatókönyv léphet életbe. A vezér húga, Kim Jo Dzsong az elmúlt években hatalmas politikai befolyásra tett szert, az ország második emberévé vált, őt tekintik kvázi örökösnek. Azonban az észak-koreai állami ideológia, a dzsucse világképébe nem férne bele egy női vezető. − Ezért valószínűleg ő a háttérből fogja irányítani az országot, míg nagybátyjuk, Kim Phjongil veheti át a szeretett vezér szerepét, ami így szimbolikus hatáskörökkel bírna − vázolja fel a lehetséges szcenáriót Bartók András.

Borítókép: Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára beszél a párt központi bizottság ülésének harmadik napján Phenjanban 2021. június 17-én. (Fotó: MTI/EPA/KCNA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.