Szerbia már nem ad vízumot a marokkói sportolóknak
Szerbia marokkói nagykövetsége megtagadta a vízumok kiadását a casablancai Aïn Sebaa sportgimnázium kézilabdacsapata számára. A fiatal kézilabdázók Belgrádba utaztak volna egy nemzetközi megméretésre. A közelmúltban azonban egymást érik Marokkóban azok a híradások, amelyek nemzetközi versenyekről felszívódó marokkói sportolókról szólnak: a fiatal tehetségek az európai versenysorozatok közben lépnek meg csapatuk szálláshelyéről, és a nemzetközi torna, valamint a hazájukba való visszatérés helyett inkább az illegális migránsok státusát és életmódját választják az Európai Unió területén.
A casablancai szerb nagykövetség elővigyázatosságát nemcsak a sajtóhírek, hanem Szerbia saját tapasztalatai is megalapozzák. November elején a marokkói birkózóválogatott két sportolója szívódott fel váratlanul a belgrádi U23-as birkózó-világbajnokság közben. Áprilisban pedig két bokszoló lépett le lengyelországi versenyéről: a sportolók még a megméretésük előestéjén tűntek el nyom nélkül a szállásukról, és a lengyelországi vízum schengeni érvényessége révén szabadon indulhattak tovább az Európai Unió bármely tagállamába. A szerb nagykövetség álláspontja a kézilabdázókkal kapcsolatban változatlan, még a marokkói Ifjúsági és Sportminisztérium, valamint az Iskolai Sportok Nemzetközi Szövetségének a közbenjárása ellenére is.
Forrás: Bladi
Legalább 33 ezer hajléktalan van a jóléti Svédországban
Az egyedülállók mellett már egyre több gyermekes család is az utcára kerül a skandináv országban, áll a kérdéssel foglalkozó szakhivatal friss jelentésében. Az anyagból az is kiderül, hogy az érintettek egyre inkább gazdasági, és nem szociális okokból kerülnek az utcára. Jelenleg körülbelül 33 ezer hajléktalanról tud a hivatal, de ebben a számban nincsenek benne az unióból érkezők, például az utcákon szervezetten kolduló romák, valamint a dokumentumok nélküli migránsok. Annak ellenére, hogy a baloldali kormányzati agendán egyre többet szerepel a hajléktalankérdés, érdemi javulást még nem tapasztaltak a fedél nélküliekkel foglalkozó szervezetek. Egy stockholmi misszió vezetője szerint a hangzatos szavak mögött gyakran az áll, hogy a kormányzat az önkormányzatoktól várja a megoldást. Szerinte a dokumentált 33 ezernél nagyságrendekkel több hajléktalan van Svédország-szerte, véleményét a 17 település városi missziói adatainak összehasonlítására alapozza.
Forrás: Svenska Dagbladet
Migránsokról szóló filmeket vetítenek hamarosan a spanyolországi vonatokon
Raquel Sánchez közlekedési miniszter bejelentette: a kormány a Renfe vasúttársasággal együttműködésben indít felvilágosító kampányt a migrációról, filmek vetítésével. Ezek segítségével a bevándorlók és a menekültek életét szeretnék bemutatni a spanyol társadalom tagjainak. A videókat az AVE gyorsvasút összes járatán, valamint a közép- és távolsági vonatjáratokon is le fogják játszani. A kormány célja, hogy felhívja a figyelmet a migrációra és a befogadásra szoruló emberek valóságára. José Luis Escrivá szociális miniszter a projekt bemutatóján úgy fogalmazott: „ez egy nagyon szép és időszerű kezdeményezés a kormány részéről”, mert az elmúlt hónapokban jelentősen megnőtt az olyan bűncselekmények száma, „amelyek az idegenekkel, a bevándorlókkal szembeni gyűlöletet tükrözik”. Úgy vélik: a küzdelem egyik legjobb módja a kultúra és a mozi, ugyanis egy „olyan hétköznapi eszközzel, mint a vonatozás, közelebb tudják hozni az állampolgárokat a bevándorlókhoz.” A végső cél, hogy empátiát váltsanak ki a spanyolokból azzal, hogy feltárják előttük a migránsok életének tragédiáit.
Forrás: 20minutos
Borítókép: illusztráció (Fotó: Pexels)