Latin-Amerika az egész világot lekörözi átoltottságban

Noha a világjárvány kezdetén még Dél-Amerikából, illetve a karibi térségből érkeztek a legrémisztőbb halálozási adatok, a stratégiai irányváltásnak és a beszerzett nagyszámú oltóanyagnak köszönhetően mára a latin-amerikai államok büszkélkedhetnek a legnagyobb átoltottságú lakossággal a világban, és ennek oka részben a történelmi tapasztalatoknak köszönhető.

2021. 12. 30. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási lendülettel tarolta le Latin-Amerikát a koronavírus a járvány tavalyi kirobbanásakor; a régió országai világviszonylatban is kiugróan magas halálozási rátákat produkáltak. 

Mostanra azonban nagyot fordult a kocka, az átoltott lakosság aránya ugyanis messze meghaladja az európai, illetve az észak-amerikai országokét, a vakcináció előrehaladottsága pedig a halálozások számának jelentős csökkenésében is tetten érhető. 

Hat hónappal ezelőtt például még a Covid–19-hez kapcsolódó halálesetek közel fele Latin-Amerikában és a karibi térségben lett feljegyezve, a Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai szerint azonban a régió – az újonnan felbukkanó vírusvariánsok ellenére is – a világban bekövetkezett haláleseteknek jelenleg már csupán a körülbelül tíz százalékáért felelős. A Pánamerikai Egészségügyi Szervezet (PAHO) adatai szerint ennek oka azoknak az európai, amerikai, kínai és a hazai gyártású vakcináknak a felgyorsult felhasználására vezethetők vissza, amelyeket számos latin-amerikai nemzet kapott az év második felében. 

A PAHO statisztikái szerint Kuba, Chile és Brazília a világ tíz leginkább teljeskörűen átoltott lakosságú országai közé tartozik. 

Az amerikai CNN hírtelevízió riportja szerint pedig a sikeres oltási kampány egyik legfőbb oka a történelmi tapasztalatokkal magyarázható: Latin-Amerika számos országában ugyanis évtizedek óta magas a bizalom a nemzeti oltási intézkedések irányába például a gyermekbénulás vagy más hasonló, regionálisan gyakori betegségek miatt. A lap hozzáteszi: ebben a tekintetben Kuba járt a legjobban, amely saját gyártású vakcinával vette fel a harcot a koronavírussal, a lakossági használatra való alkalmazását jóváhagyó nyári döntés ugyanis kifizetődőnek bizonyult. A PAHO szerint a karibi kommunista államban a legmagasabb az oltások aránya a régióban (és az egyik legmagasabb a világon): a lakosság 84,1 százaléka teljesen beoltott. Szeptemberben Havanna a világon elsőként megkezdte a kétéves gyermekek Covid elleni oltását is. A tudósok szerint a kubai előállítású vakcinák biztonságosak és hatékonyak a súlyos betegségek és halálesetek megelőzésében. A kormány szeptemberben kérte az Egészségügyi Világszervezet jóváhagyását vakcináihoz.

Eközben Brazília, ahol a világ egyik legmagasabb Covid–19 halálozási arányát kell a kormánynak elkönyvelnie, sikeres oltási akciójával kilábalt a járvány legsötétebb napjaiból. A Reuters jelentése szerint az olyan nagyvárosokban, mint Rio de Janeiro és Sao Paulo, a felnőtt lakosság több mint 99 százaléka kapott legalább egy adag vakcinát. A PAHO december 23-ig tartó adatai szerint Brazíliában több mint 315 millió adagot adtak be, és a lakosság 65,7 százaléka teljesen beoltott.

Chile rekordja még jobb:

 a lakosság 85,6 százaléka teljesen beoltott. Uruguay lakosságának 76,6 százaléka kapott már vakcinát, Argentínában pedig hetvenszázalékos az átoltottság.

Az ecuadori egészségügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy Ecuador az első olyan latin-amerikai ország, amely a lakosság egészére vonatkozóan kötelezővé teszi a védőoltás beadatását. Az egészségügyi minisztérium közleménye szerint a védőoltás nem lesz kötelező azok számára, akiknél már fennáll a betegség.

Regionálisan több mint 868 millió adagot adtak be december 22-ig Latin-Amerikában és a karibi térségben, a lakosság körülbelül 57 százaléka teljesen beoltott a PAHO jelentése szerint. Európában ez az arány 67,8 százalék, az Egyesült Államokban pedig 61,3.

Latin-Amerikába az első védőoltások az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére érkeztek a vakcinák méltányos elosztása céljából létrehozott Covax program keretében, a térség számára 28,7 millió adagot foglaltak le.    

Borítókép: Az őslakosok beoltásáról is gondoskodtak Peruban (Forrás: AP/Martin Mejia)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.