Tíz éve hunyt el Václav Havel, Csehország első elnöke

A volt államfő 2011-ben hunyt el, temetésén Bill Clinton volt amerikai elnök is részt vett.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 12. 19. 13:27
Tenth anniversary of the death of the late Czech president Vaclav Havel
epa09648512 A man walks under huge placard with portrait photography of the late Czech president Vaclav Havel, in Prague, Czech Republic, 18 December 2021. Czech Republic remembered the tenth anniversary of the death of the playwright, dissident and politician Vaclav Havel. EPA/MARTIN DIVISEK Fotó: MARTIN DIVISEK
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehországban Václav Havel egykori csehszlovák, későbbi cseh elnök, drámaíró és polgári jogi aktivista halálának 10. évfordulójára emlékeztek szombaton. Petr Fiala cseh miniszterelnök a volt elnököt méltató beszédében hangsúlyozta, hogy mindig is tisztelte Havelt a szabadságért és demokráciáért vívott küzdelemben tanúsított bátorságáért. Úgy fogalmazott, hogy Havel az emberi jogok és méltóság védelmezője volt. A prágai nemzeti színház épülete előtti Václav Havel-téren virágokat helyeztek el politikusok és az elhunyt elnök barátai.

Többen közülük felidézték egyik mondását, miszerint „az igazság és a szeretet győzedelmeskedni fog a hazugság és a gyűlölet felett”.

Több istentiszteletet, kiállítást, film- és színházielőadást, valamint vitafórumot szenteltek emlékének.

Havel 2011. december 18-án hunyt el 75 éves korában vidéki házában, az észak-csehországi Óriáshegység Hrádeček nevű falujában. Emberek tízezrei kísérték a koporsóját Prága utcáin. Búcsúztatásán a világ vezető politikusai vettek részt – köztük Bill Clinton volt amerikai elnök – a prágai Szent Vitus-székesegyházban. Havel az 1968-as prágai tavasz idején tevékeny szerepet vállalt az „emberarcú szocializmus” megteremtésének kísérletében, ezért a Varsói Szerződés augusztusi katonai intervenciója után betiltották műveit. Az 1975-ös helsinki záróokmány aláírását követően a csehszlovákiai emberi jogokért küzdő Charta ’77 ellenzéki mozgalom első szóvivője lett.

Emiatt a hatóságok folyamatosan zaklatták, a következő évtizedben számtalanszor letartóztatták, háromszor ítélték el, és öt évet töltött börtönben.

1989 őszén, a bársonyos forradalom előestéjén még börtönben ült, de kiszabadulása után a rendszerváltó erők élére állt. Részt vett a Polgári Fórum megalapításában, majd a mozgalom jelöltjeként 1989. december 29-én Csehszlovákia elnökévé választották, és 1990 júliusában újra elnyerte a tisztséget, amelyről 1992-ben Csehszlovákia általa ellenzett megszűnése miatt lemondott. Az önálló cseh állam létrejötte után, 1993. február 2-án őt választották a Cseh Köztársaság első elnökévé, 1998-ban újabb öt évre meghosszabbított mandátuma 2003. február 2-ig szólt.

Borítókép: Václav Havel, Csehország első elnökének portréja egy prágai épület falán 2021. december 18-án. (Fotó: EPA/Martin Divisek)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.