David Robins, az FBI különleges ügynöke eskü alatt tett írásos nyilatkozata szerint Fluke-Ekren 2016-ban, a szíriai Rakka városában lett az Iszlám Állam Khatiba Nuszajbah nevű egységének a vezetője. A csupa nőkből álló zászlóaljat kiképezték AK–47-es gépfegyverek, gránátok és öngyilkos mellények használatára is.
A Raj Parekh helyettes ügyész által készített, Fluke-Ekren őrizetbe vételét rögzítő dokumentum szerint az amerikai nő még gyermekeket is kiképzett támadó fegyverek használatára, és legalább egy szemtanú látta az egyik, akkor öt-hat éves korú gyermekét, hogy gépfegyvert fogott a kezében a család szíriai otthonában.
Fluke-Ekren éveken át meggyőződéses híve volt az Iszlám Állam radikális terrorista ideológiájának, és azért utazott Szíriába, hogy elkötelezze magát, vagy támogassa az erőszakos dzsihadista mozgalmat
– áll Raj Parekh jelentésében.
A bírósági dokumentumok szerint Allison Fluke-Ekren 2008-ban költözött Egyiptomba, majd az ezt követő három évben gyakran utazott az Egyesült Államok és Egyiptom között, de 2011 óta nem járt Amerikában.
Az ügyészek szerint a nő 2012-ben költözött Szíriába, majd 2016 elején a szíriai Tell Abjád városában megölték a férjét, miközben éppen terrorista támadást készült végrehajtani. Még ugyanebben az évben – az ügyészségi dokumentumok szerint – Fluke-Ekren feleségül ment az Iszlám Állam egyik bangladesi tagjához, aki drónszakértő volt, de 2016 végén, vagy 2017 elején ő is meghalt.
Négy hónappal a bangladesi férfi halálát követően az asszony ismét férjhez ment a terrorszervezet egyik fontos vezetőjéhez, aki az Iszlám Állam rakkai védelméért volt felelős.
A 4KansasKids nevű családi blogon található, 2008 és 2011 közötti fényképeken Fluke-Ekren és gyermekei többek között az egyiptomi piramisok lábainál láthatók, vagy amint az Egyesült Államokban játszanak a hóban.
A Kansas állambeli Lawrence városában megjelenő Lawrence Journal-World című újság 2004-es, az otthoni iskoláztatásról szóló cikkében is szerepel Fluke-Ekren és családja. A cikk szerint a nő azt nyilatkozta, hogy azért vette ki a gyermekeit az állami iskolából, mert elégedetlen volt a teljesítményeikkel, ráadásul az otthoni tanítás során arabul is megtaníthatta őket.
A bírósági dokumentumokban nem szerepel, hogy miként fogták el Fluke-Ekrent, sem az, hogy mennyi ideig volt őrizetben, mielőtt pénteken átadták az FBI-nak.
A nő hétfőn jelenik meg az alexandriai kerületi bíróságon, és várhatóan ekkor rendelnek ki mellé védőügyvédet is.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)